Едва 8% от младежите на възраст до 18 години нямат нито един кариес в устата си. Същевременно 65% от тях вече са с болни венци. Тревожната статистика бе представена от ръководството на Българския зъболекарски съюз по време на Националния годишен форум на съсловната организация.
Не по-успокоителна се оказва и картинката при по-малките, тъй като според статистиката 71% от българските деца на възраст между 5 и 6 години имат поне по 4 кариеса на временните си зъби.
Ако 92% от младежите на 18-годишна възраст имат кариеси, то средният брой на заболелите зъби при тази възрастова група е 6.
Много по-тревожно стоят нещата при българите на възраст между 35 и 44 години. Те вече имат средно по 17 засегнати от кариес зъба, поне шест, от които са извадени, посочват от Зъболекарския съюз.
Проучвания на съсловната организация показват, че 20% от пенсионерите в България са с напълно обеззъбена горна челюст, а 17 на сто са с напълно обеззъбена долна.
Обобщени данните показват, че 13% от българите на възраст над 60 години нямат нито един свой зъб в устата.
Същевременно, обаче, последният холандец, който живее в една от държавите с най-добро здравеопазване, дава годишно 175 евро за здравето на своите зъби и близо 500 евро за химическо чистене, а у нас парите, отредени за дентално здраве за всеки един възлизат на 14,62 лв. годишно или на по-малко от лев месечно.
Положителното, което отчетоха от Зъболекарския съюз вече като част от националната програма за профилактика на денталното здраве на деца до 18 години, от 2010 г. до момента вече са силанизирани зъбите на 50 000 деца на възраст между 6 и 8 години.
Специалистите припомнят, че силантът представлява тънък слой, който образува бариера между зъба и бактериите и го предпазва от кариеси.