С над 20% изоставаме от ЕС по брой студенти във ВУЗ
С над 20% изоставаме от ЕС по брой студенти във ВУЗ / netinfo

Мит е, че България има много студенти и много университети. У нас едва 34 % от младите хора между 20 и 24 години учат във ВУЗ срещу 90 % в Канада, 81 на сто в САЩ и 57 % в останалите страни от ЕС. Това отчете ректорът на Шуменския университет проф.Добрин Добрев по време на кръгла маса "Образованието - инвестиция в европейското развитие на България", която бе открита от председателя на политическа партия ГЕРБ Цветан Цветанов. По думите на Добрин Добрев, около 70 % от професорите в страната не могат да работят с компютър.

По-малко двама на всеки сто в България на възраст между 30 и 39 година продължават образованието си под някаква форма, 7 на сто е този процент в САЩ и четири за ЕС, каза проф. Добрин Добрев, като обясни, че на практика това означава, че членовете на обществото не успяват да се приспособят към новите изисквания и професионализмът им намалява.

Липсва връзка между различните нива на образованието, всяка институция работи за отделна част от детското развитие, коментира Йорданка Фандъкова по време на кръглата маса .

По думите й недостатъчна е издръжката на един ученик, сега на един ученик издръжката в София е 790 лева на година, а в Европа - до 7 хиляди британски лири.

Никой не знае откъде ще дойдат парите за лекарите в училище, заяви Йорданка Фандъкова. Тя отбеляза, че идеята трябва да бъде съобразена с дейността на личните лекари, които да обменят данни с медиците в училищата.