Ракетата е висока, колкото 14-етажна сграда и тежи 208 тона, може да прелети 18 000 километра
„Ето в какво е добър „Сармат“? Той няма да моли учтиво за полет страхливите българи, отмъстителните румънци и черногорци, които предадоха общата ни история. Точно, както и Швеция.“

Това обяви в профила си в Туитър шефът на "Роскосмос" и близък съратник на Владимир Путин Дмитрий Рогозин. Думите му са по повод отмененото посещение на министъра на външните работи на Русия Сергей Лавров в Сърбия, което беше насрочено за 6 и7 юни. Причината бе отказът на България, Северна Македония и Черна гора да отворят въздушното си пространство за самолета на руския дипломат, съобщиха от руското министерство на външните работи.
 
Ракетите "Сармат" са първите, способни да носят ядрени бойни глави балистични ракети, отбелязват експертите. Русия смята да превъоръжи своите стратегиченски ядрени сили с тях. Те са истинско "оръжие на Съдния ден", но огромната им мощ е и нож с две остриета, допълват специалистите.

До есента Москва ще постави на бойно дежурство десетки такива ракети с височината на 14-етажна сграда и тегло 208 тона, заяви шефът на "Роскосмос". Само един "Сармат" може да превърне всеки враг в радиоактивна взривна яма, предупреди той Запада.

В средата на май Рогозин заяви пред ученици и студенти в Русия, че "Сармат" може да унищожи половината крайбрежие от континента, който Москва сметне за враждебен.
А седмица по-рано заплаши Русия да заличи Украйна от картата с неядрени оръжия и добави, че руските ядрени сили могат да ликвидират НАТО за половин час.

Отмениха посещението на Лавров в Сърбия

Междуконтиненталните балистични ракети "Сармат", тествани на 20 април, нямат аналог в света и още дълго време няма да имат. Те могат да преодоляват всички системи за противоракетна отбрана, заяви след пуска президентът Владимир Путин. Тези оръжия, наричани на Запад "Сатана-2", ще сменят "Сатана" с руско име "Воевода" - основния за момента носител, с който разполагат руските стратегически ракетни войски.

"Сарматите" носят разделящи се бойни глави - до 7 маневриращи блока с индивидуално насочване.

Печатни издания от страната пишат и за 10 бойни блока с общо тегло до 10 тона; обсегът на ракетите по техни данни е 18 000 км. Според открити източници мощността на бойната им част достига 8 мегатона тротилов еквивалент, посочи на 25 април руската телевизия Ар Ти.

Вместо тази бойна част на тях може да се монтира хиперзвуков блок "Авангард" със скорост, 28 пъти надхвърляща скоростта на звука. Много от системите на НАТО няма как дори да го "забележат".

Арабскоезичната телевизия "Ал Маядин" изтъква, че тестът на "Сарматите" е съвпаднал по време с руската операция в Украйна, и не изключва, че Русия ще бъде принудена да използва тази нова стратегическа разработка, информира на 29 април изданието "ИноСМИ".

Според високопоставени източници на украински медии разузнаванията на САЩ, Великобритания, НАТО и ЕС са предупредили украинския президент Володимир Зеленски, че Москва може да удари "Киев" със "Сармат" в неядрен вариант, писа на 5 май "Свободная преса".

"Сарматите" имат осезаеми недостатъци, които могат да намалят впечатлението от ударната им сила, коментира обаче на 29 април наблюдателят на американското сп. "Попюлар меканикс" Кайл Мизоками.

Огромната мощ на тези руски ракети е нож с две остриета, изтъква аналитикът. Защото при механична повреда, която би осуетила изстрелването на някой "Сармат", целият му заряд ще си остане в Русия, обяснява той.

По думите на Дмитрий Рогозин Русия планира да произведе засега 46 ракетни комплекса "Сармат", пише БТА.