/ iStock/Getty Images

Таксите на студентите в платено обучение да бъдат намалени с 40 процента с изменение в Закона за висшето образование (ЗВО), реши днес Комисията по образованието и науката в Народното събрание. 

Образователната комисия обсъди днес на второ четене законопроекта за изменение и допълнение на Закона за висшето образование (ЗВО). Законопроектът, с номер 51-554-01-122, е внесен от Андрей Чорбанов и от народни представители от ГЕРБ и "БСП - Обединена левица" на 27 юни тази година. Той е свързан с таксите за платено обучение в университетите. 

Според текста размерът на таксата за платено обучение "не може да бъде по-нисък от 60% от средствата за издръжка на обучението" в съответното професионално направление плюс таксата за студентите по държавна поръчка. Сегашният законов текст изисква тя да е 100% от издръжката. Разликата от 40% ще трябва да съответства и на процентното намаляване на сумите.

Промените в Закона за висшето образование трябва да се гласуват в пленарната зала на Народното събрание и се очаква да влязат в сила за предстоящата учебна 2025/2026 година.

БТА припомня, че на 9 юли Народното събрание гласува на първо четене промени в Закона за висшето образование, свързани с таксите на студентите в платена форма на обучение. 

В същия ден се състоя и протест на студенти заради повишените такси в платеното обучение във висшите училища. "Законопроектът за промени в Закона за висшето образование, който беше гласуван на 9 юли в пленарната зала на парламента на първо четене, не ни устройва", каза тогава на студентския протест "Образованието е право - не привилегия!" Александър Танев - студент в специалността "Право" в платена форма на обучение в Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски". Той е със завършен втори курс в тази специалност. Танев обясни тогава, че неговата такса в специалността "Право" в платено обучение се е повишила със 105-106 процента - от 3250 лева на над 6000 лева годишно.

БТА / Димитрина Ветова, Иван Долев