Гласуването с машини крие здравен риск. Този тъч скрин ще го пипат хиляди хора. В момента, в който някой пипне екрана, излиза от секцията, пипа си носа и е заразен. Тези машини, с които ще гласуваме, не се предвидени за гласуване в пандемия", предупреди проф. Михаил Константинов в ефира на NOVA.

28 март беше една от най-очакваните дати за провеждането на изборите. Тя се обсъжда още от самото начало на тази година. Другата възможна дата бе 23 май, но тя означава два месеца без парламент. Има обаче няколко въпроса около изборите, които са от изключително значение", каза проф. Константинов.

Според него правото на глас е конституционно такова на всеки български гражданин с изключение на излежаващите наказания и тези под запрещение. Важно според математика е да се помисли за хората, които ще бъдат карантинирани или ще се лекуват по това време. Той даде за пример, че Северна Македония и Чехия вече са правили избори в два дни. Същото щели да направят и следващата година в Канада.

„Аз предлагам български представители да отидат до посолството на Румъния в София и да помолят за споделяне на практиката им. Това което видяхме там – едни големи помещения, като мерките бяха спазени много добре. Там обаче се регистрира най-ниската активност за последните повече от 30 години“, каза проф. Константинов.

Според него мерките и организацията за провеждането на изборите трябва да бъде съгласувана със медицинските специалисти и всички сценарии да бъдат разгледани.

 
nova.bg