България активно работи и подкрепя европейската перспектива на своите съседи от Западните Балкани като най-сигурна мярка за гарантиране на сигурността, стабилността и икономическия напредък на нашия регион. Затова страната ни очаква постигането на конкретни резултати както в сферите на икономиката и свързаността, така и по отношение на откритите двустранни въпроси в диалога с Република Северна Македония.
Това заяви президентът Румен Радев пред посланиците на държавите-членки от ЕС и Швейцария.
Вандали са скъсали лентите с българското знаме от венците на гроба на Гоце Делчев
"Сред нерешените политически въпроси особено чувствително се открояват спазването на правата на македонските българи, засилването на езика на омразата и посегателствата срещу българското-културно историческо наследство. Загърбването на тези въпроси ще забави и напредъка в процеса на европейска интеграция", отбеляза държавният глава.
Президентът посочи като позитивен знак активизирането на двустранния диалог с югозападната ни съседка чрез надграждането на постигнатото до момента. "България обаче очаква не нови уверения, а конституционни гаранции за спазване на правата на македонските българи, чрез добавянето им в преамбюла на конституцията на Република Северна Македония, заедно с изброените останали части от народи", посочи Румен Радев.
По думите на държавния глава това трябва да се случи преди началото на преговорите за членство в ЕС на югозападната ни съседка.
"Спазването на човешките права и изпълнението на Копенхагенските критерии за членство не могат да бъдат третирани единствено като двустранен въпрос между България и РСМ, те засягат фундаментални европейски ценности, не могат да са обект на преговори и са ясен показател за европейската зрялост на РСМ. Трудна за приемане е тезата, че в парламента на една страна-кандидат за членство в ЕС няма мнозинство от 2/3, което да изрази категоричната политическа воля за постигане на пълноправно членство", добави Румен Радев.
Вандализъм срещу офиса на Българския клуб в Битоля
Според него би било "необяснимо внасянето в обединена Европа на идеология от бивши тоталитарни режими".