/ БГНЕС
Правната комисия отхвърли президентското вето върху НПК
Правната комисия отхвърли президентското вето върху НК
100304
Правната комисия отхвърли президентското вето върху НК
  • Правната комисия отхвърли президентското вето върху НК
Депутатите от правната комисия отхвърлиха ветото на президента върху промените в Наказателно процесуалния кодекс (НПК). През декември Румен Радев блокира текстовете, които дават възможност за отлагане до 48 часа на уведомяването при арест на пълнолетен и едно денонощие за дете до 18-годишна възраст. В подкрепа на ветото се обявиха депутати от БСП, според които промените създават предпоставка за опасна практика, която застрашава принципите на демокрацията.
 
През декември държавният глава наложи вето на промените в НПК с мотива, че без да е очертан кръга на лицата и на конкретните престъпления, за които може да се отлага уведомяването, се създава възможност за засягане на гражданските права на задържаните, особено що се отнася до възможността арестувани непълнолетни да бъдат в неизвестност за техните родители в срок до 24 часа.
 
Правната комисия отхвърли президентското вето върху НК

В тази връзка в подкрепа на ветото в правната комисия се изказа Валери Жаблянов от левицата. "Изказвам нашето дълбоко безпокойство, че не само тези промени, а поредица промени, които бяха предложение в новото законодателство, ограничават фундаментални човешки права в България. Често пъти в разрез с текстове в Конституцията", заяви той.
 

БГНЕС, архив


Цацаров: Промените в НПК, на които президентът наложи вето, трябва се прецизират

Зам.-министърът на правосъдието Евгени Стоянов защити промените с аргумента, че те са вследствие една от европейските директиви в областта на наказателното право и ще бъдат прилагани само при изключителни обстоятелства.
 

БГНЕС, архив


Според депутата от ГЕРБ и председател на правната комисия Данаил Кирилов промените категорично не ограничават достъпа до правна защита, каквито аргументи се чуха по време на обществения дебат по темата. "Ние не сме нарушили правото на адвокатска защита. Правото на уведомяване не е изрично предвидено в Конституцията като защитено основно право", поясни Кирилов. 

Президентът наложи вето върху промените в Наказателния кодекс
 

БГНЕС, архив


Още преди ветото върху поправките в НПК да бъде наложено и преодоляно за Дарик адвокатът по наказателно право Марин Марковски посочи опасните, според него, практики, които новите законови промени ще създадат.
 
"90% от хората нямат визитна картичка на адвокат в джоба си. Единственият начин да се свържат с адвокат е да се обадят на близките си и те ангажират адвокат, който да отиде. Защото няма разследващ полицай, оперативен работник, след като имаме полицейско задържане до 48 часа, който да даде на обвиняемия да се свърже с адвокат, при положение, че законът казва "ние преценяваме, е няма да ти дадем телефон", коментира адвокат Марковски.
 

БГНЕС


След днешното решение на правната комисия предстои текстовете да бъдат окончателно гласувани в пленарна зала, след което да влязат в сила.