Правят нов химически анализ на Панагюрското съкровище, за да докажат автентичността му
Правят нов химически анализ на Панагюрското съкровище, за да докажат автентичността му / снимка: Sofia Photo Agency, архив

В частна австрийска фирма у нас ще се направи нов химически анализ на Панагюрското златно съкровище, както и на една част /крило/ от ритона, който е един от съдовете от съкровището, но е съхранявана досега в Пловдивския исторически музей, за да се отхвърлят всякакви съмнения за автентичността на Панагюрското съкровище. Това съобщи на пресконференция директорът на Националния исторически музей /НИМ/ проф. Божидар Димитров. Той каза, че съмненията за автентичността на съкровището, отразявани досега в медиите, не излизат от професионалните кръгове, а са от непрофесионални кръгове.

"Няма професионалист, от който и да е музей у нас или от исторически институт, който да изрази съмнение в автентичността на съкровището", заяви проф. Димитров. Той разказа, че Панагюрското златно съкровище е открито през 1949 г. - случайно, а не при редовни археологически разкопки. Това е станало при копаенето на глина за тухли в двора на тухларна фабрика. Съкровището е постъпило в Пловдивския исторически музей и там е било до 1974 г., след това обикаля дълго по света, а през 1984 г. е наредено в експозицията на НИМ.

След 1989 г. периодично се появяват съмнения, главно от непрофесионални кръгове, които искат анализ на съкровището, за да се види дали е автентично, каза Божидар Димитров. По думите му през 1996 г. е правен може би най-сериозният анализ на съкровището в Института по криминология.

Сега се появи възможността да се сравни съкровището с една част от ритона, която през 1974 г. не е била взета с цялото съкровище и е останала в Пловдивския исторически музей, обясни проф. Димитров. Той добави, че "сега ще се изследва съкровището и тази част от ритона, и ако данните от анализа напълно съвпадат, то ще е очевидно, че съкровището не е копие". Почти съм сигурен какви ще се са резултатите, но е хубаво да се направи това изследване, за да отпаднат завинаги съмненията за автентичността на Панагюрското съкровище, коментира директорът на НИМ.

Експертизата на отделните части на деветте съда от Панагюрското златно съкровище и на частта от ритона от Пловдивския исторически музей ще бъде направена от фирмата "Евротест контрол" - тя е австрийска, но в нея работят българи, обявиха от НИМ.

Проф. Божидар Димитров каза, за Панагюрското златно съкровище е изложено сега във витрините на Националния исторически музей.

Източник: БТА