/ БТА

Педагогът Радка Памукова, която посвещава голяма част от живота си на популяризирането на творчеството и наследството на известния български диригент Емил Чакъров, е починала, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас. 

Кметът Димитър Николов написа в официално изявление, че приносът на Радка Памукова към културния живот на града е неизмерим и че загубата ѝ оставя празнота в сърцата на всички, които познаваха енергията и творческия ѝ дух. "Тя бе повече от педагог и културен деятел. Тя бе вдъхновяваща личност и мост между поколенията, но светлото ѝ дело ще продължи чрез всички млади хора, които тя вдъхнови за изкуството, чрез учениците, на които предаде любовта си към културата, и чрез каузите, които следваше с непоколебима отдаденост", коментира още градоначалникът. 

Радка Памукова среща Емил Чакъров за първи път като учителка в четвърти клас в бургаското училище "Св. св. Кирил и Методий". През 2019 г. в интервю за БТА тя разказва, че още с влизането си в класната стая забелязва Емил Чакъров и усеща, че у него има нещо по-различно. "Разбрах, че той е изключително музикално и емоционално дете", казва тя и допълва, че Чакъров е оставил след себе си традиция. 

През годините Радка Памукова инициира издаването на биографична книга "Емил Чакъров - енергията", в която са събрани спомени, архивни документи и лични разкази за музиканта. Освен това тя е основен радетел на идеята за съхраняването на личните му вещи, които дарява на Регионалния исторически музей в Бургас. Сред тях са неговият фрак, диригентската палка, с която печели конкурса "Караян" и кореспонденция, в която е и последното писмо от Чакъров, адресирано до учителката му. Дълги години Памукова се опитва да осъществи и идеята пред сградата на Държавна опера-Бургас да бъде изграден паметник на маестро Чакъров. От 2012 г. на негово име са кръстени, организираните от операта в Бургас, Летни музикални празници, които сега са известни като "Бургаски музикални празници - Емил Чакъров".  

Родена в Карнобат, Радка Памукова завършва руска филология в Софийския университет и Учителския институт "Христо Ботев". Започва кариерата си като начален учител, преминава през прогимназиален етап и се утвърждава като един от известните учители по руски език в Бургас, допълват от пресцентъра на общината. През годините тя е и председател на хор „Родна песен“. 

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня

Мая Стефанова/БТА