От 20 до 200 евро на хектар годишно ще бъдат компенсирани собственици на имоти, които попадат в рамките на бъдещите защитени зони от „Натура 2000”. Това съобщи в Бургас Ирина Матеева от Българското дружество за защита на птиците по време на работна среща за представяне на европейската екологичната мрежа.
Финансовата рамка е определена от Европейската комисия и предвижда директни плащания. Става дума за собственици на имоти, които запазват режима на защитената зона и я ползват като такава. В случаите на промяна на предназначението на земята и реализирането на инвестиционни намерения на защитената територия, компенсации не се предвиждат. Забрана за строителство в защитените зони няма, има само режим на ограничения, уточниха представители на Регионалния инспекторат по околната среда и водите в Бургас.
Четиринадесет са потенциалните защитени зони в Бургаска област по Директивата за птиците от Натура 2000, съобщи още Ирина Матеева. Териториите, предложени за защитени зони по тази директива, са: Котленска планина, Камчийска планина, Емине, Атанасовско езеро, Вая, комплекс Мандра- Пода, Ченгене скеле, Бакърлъка, Ропотамо, Парк Старнджа, Западна Странджа, Сините камъни, Гребенец.
По Директивата за местообитание предложените територии са 5: реките Камчия и Ропотамо, Поморийско езеро, нос Емине и местността Иракли.
Срещата в Бургас е част от проекта за изграждане на единна национална екологична мрежа от защитени зони за птиците, като част от европейската екологична мрежа „Натура 2000”.
Тя обединява защитени райони в Европа, и цели да запази най-ценните и застрашени от изчезване естествени видове и местата, които те обитават. Според поетите от страната ни ангажименти към Европейския съюз към датата на присъединяването списъкът с местата, включени в мрежата от защитени зони, трябва да бъде представен на Европейската комисия.