банкноти български левове стари
банкноти български левове стари / / iStock/Getty Images
По 5 години и 6 месеца лишаване от свобода получиха двама участници в група за производство и разпространение на фалшиви банкноти, предаде БГНЕС.

Наказания от по 5 години и 6 месеца лишаване от свобода наложи Специализираният наказателен съд на двама участници в организирана престъпна група за производство и вкарване в обращение на неистински парични знаци (банкноти в евро, долари и левове), действала на територията на София.

Третият от групата e признал вината си още след задържането му и е сключил споразумение за условно наказание преди внасянето на обвинителния акт в съда. Досъдебното производство е образувано в Софийската градска прокуратура, като през 2015 г. в Специализирания наказателен съд е внесен обвинителен акт. По решение на съда материалите са върнати на Специализираната прокуратура за доразследване. След прецизиране на обвиненията двамата обвиняеми от групата са предадени на съд на 17 май 2018 г.


Акция: Разбиха група за разпространение на фалшиви евро (СНИМКИ/ВИДЕО)



Доказателствата по делото сочат, че групата организирала отпечатването на неистински банкноти в наети помещения в сграда на столичната улица "Цар Самуил". Там е намерена и иззета компютърна и печатарска техника, както и консумативи, необходими за пълния цикъл на производството на фалшификати. По време на извършените действия по разследването са намерени иззети 1136 готови неистински доларови банкноти в копюри от по 50 и 100 долара, както и стотици заготовки (отпечатъци) на еврови и доларови банкноти в различна степен на завършеност.


БНБ пуска в обращение нова банкнота от 50 лева (СНИМКИ/ВИДЕО)


По делото е доказано, че сред готовите доларови банкноти имало такива с еднакви серии и номера. В някои от случаите "близнаци" се оказвали по 3-4 фалшиви банкноти, а в други - по 40-50.

Двамата осъдени фалшификатори - по професия печатар и компютърен специалист - са успели и да вкарат в обръщение неистински доларови банкноти на българска територия, но в ограничено количество.

Присъдата на Специализирания наказателен съд не е окончателна и може да бъде обжалвана.
БГНЕС