Още 4 души са починали у нас, 695 вече са случаите на COVID-19 (ВИДЕО)
Под карантина са 76 623 души
/
пресцентър, Министерски съвет
Под карантина са 76 623 души
695 са случаите на коронавирус у нас по данни на Националния оперативен щаб. Излекувани са 81 души. За последните 24 часа у нас има 19 нови случая на заболели от коронавирус. В болница са 9 от тях. Увеличението спрямо предния ден е с 2.8%. 581 са активните случаи на пациенти с коронавирус.
От новите заразени 14 са в София - в Александровска болница – двама, в „Токуда“ – един, в Инфекциозната болница – един и 10 амбулаторни. В Стара Загора има нови четирима заразени – двама мъже и две жени. В област Благоевград – има нов случай на мъж на 33 години в Гоце Делчев, който е с двустранна пневмония и доказан коронавирус", съобщи ген. Мутафчийски.
пресцентър, Министерски съвет
Още 4 души са починали, всички те са с придружаващи заболявания - мъж на 43 години от Пещера с диабет и хипертония и придружаващи заболявания, мъж на 86 години в "Пирогов" с хронична бъбречна недостатъчност, хронична мозъчно-съдова недостатъчност, артериална хипертония, мъж на 85 години с диабет, сърдечни заболявания, белодробна болет от Смолян. Буквално в последните минути е починал един човек – случаят е от Смолян. Става дума за 73-годишна жена с онкологично заболяване, диабет и сърдечна недостатъчност.
Общият брой на хората, които загубиха живота си заради коронавируса, е35 души.
194 случая са на лежащо болни в болница, предимно са от София -122 случая, от които 28 са в интензивни отделения.
37 са медиците, заразени с вируса, новият случай е установен при акушерка на 43 години от Центъра за спешна медицинска помощ.
пресцентър, Министерски съвет
Децата, заразени с коронавирус у нас са 7 или 8. Данните не са точни, защото едното дете, което е най-младият пациент, все още е в болница, защото не е доказано, че е изчистено от вируса. Родителите му са били заразени, но те вече са в дома си.
Под карантина са 76 623 души. Направените тестове за коронавирус са 18 502.
Според Мутафчийски частните лаборатории много съвестно и точно си вършат работата, когато има установен случаи, се прехвърля към Националната лаборатория, където се потвърждава.
Американското посолство е дарило 6500 теста, които в момента се освобождават от митницата, съобщи още ген. Мутафчийски по време на брифинга на Оперативния щаб.
По отношение на мерките – цяла Европа следва нашите стъпки. Има тревожни сигнали от Русия и Турция, във Франция се говори за отпадане на мерките,но всъщност при нас такива мерки не са налагани – спиране на строителния бизнес. В същия дух са и в Австрия – освобождават се някои от магазините, които при нас не са затваряни.
Масово в много страни се обявява продължаване на извънредното положение, в което бяхме много критикувани, че сме препоръчали това на правителството ни. Всъщност основната ни философия винаги е била реална преценка на ситуацията и абсолютно честен и балансиран подход към българските граждани, който ежедневно се коментира. Няма начин да се удовлетворят всички претенции, трябва да се намери формулата предприятията, които не са обвързани с другата промишленост от Европа, която е спряна – знаете, че имаме около 200 предприятия с поръчки от Западна Европа – на тях никой не им е забранил да работят, но те нямат поръчки. Всички останали предприятия могат да работят.
Вчера имаше заповед на МЗ, с която PCR-лабораториите бяха увеличени с още 11, а това дава възможност при констатиране на нови огнища населението да бъде по-добре обхванато с тестове, допълни ген. Мутафчийски.
Продължава тестването на населението в Банско, там са близо 4000 граждани, като има възможност да се извършат още тестове.
В армията също продължава тестването. От кораба, който вчера се завърна, няма положителни тестове, но военнослужещите ще са под домашна карантина.
В момента много активно върви подготовката за изработване на режим за възстановяване на ваксинациите на новородените и на женските консултации, както и за постепенно отваряне на болниците за планови операции, консултации и лечения след празниците, съобщи Мутафчийски. Хемодиализи, химиотерапия и спешни операции не са забранявани, уточни началникът на Щаба.
Относно ползването на хлорикин за лечение на по-леки случаи, Мутафчийски съобщи, че препаратът не е разрешен за домашна употреба, тъй като има отражения на сърцето, а в комбинация с другия препарат за лечение на инфекцията, пациентът трябва да се контролира ежедневно с ЕКГ, което не е възможно в домашни условия.
По отношение на очаквания пик на болестта, началникът на Щаба съобщи, че според математиците от БАН в момента сме или в пика, или го приближаваме много бързо. „Разтревожен съм от ситуацията в Сингапур, където само за един ден са открити над 380 случая, при общо 2000 заразени, а е страна колкото България. Това сочи, че е възможно да има един, два и три пика на епидемията“, допълни Мутафчийски.
В много от случаите 28 дни за изчистване на тялото от вируса не са достатъчно, има описани случаи, в които дори 37 дни не са достатъчни, каза още Мутафчийски.
Голямото неразбиране на хората е, че когато имат антитела на вируса, смятат, че не могат да се заразят отново, а това не е доказано, - напротив, има достатъчно публикации, които разколебават тази теория, че хората с антитела са недосегаема армия за вируса.
Главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев съобщи, че при изследвани 334 човека в Банско, 28 от тях са с положителни проби, което формира 8.4 % от изследваните. „Това ни говори, че с активна инфекция са само трима, а с антитела – прекарали инфекцията, са 17 човека. Около 8% са имали среща с вируса, а това значи, че не можем да спрем инфекцията, но за момента я държим под контрол така, че разпространението да е най-малко“, допълни Кунчев.
От началото на годината досега имаме 243 случая на морбили в Перник, Монтана и Пазарджик, и 10 300 случая на варицела, така че инфекциозните болести си вървят, те не зависят от коронавируса.
В Бургас, Стара Загора, и в София ще бъдат направени срезови проучвания на коронавирусната инфекция, допълни началникът на ВМА.