Върховната касационна прокуратура образува наказателно производство срещу бившия районен прокурор на София Славчо Кържев. Под страх от уволнение той е разпореждал устно на подчинените си прокурори как да решават делата. Това сочат резултатите от ревизията на Софийската районна прокуратура.
При ревизията са проверени над 2600 преписки от общо постановени за 5-годишния период близо 80 000, в това число постановления за отказ да се образува наказателно производство, за прекратяване на дела и за бързи и неотложни действия на прокуратурата за предотвратяване на престъпления. Най-сериозни нарушения са открити в сектор“Надзор за законност”.
Прокуратурата необосновано и незаконосъобразно се е намесвала в широк кръг обществени отношения, сочат резултатите от проверката на произнасянията на прокурори от този отдел по молби за оказване на съдействие. По устно разпореждане на Славчо Кържев прокурори са подписвали постановления в нарушение на закона и в противоречие с вътрешното им убеждение. Това е ставало под заплаха за професионалното им развитие.
Петима прокурори са прекратявали дела при събрани достатъчно доказателства за престъплението - това са Детелина Ганчева, Диана Векилова, Георги Мирчев, Маргарита Немска и Красимир Костадинов. Инспекторатът на Върховната касационна прокуратура /ВКП/ ще продължи да проверява всичките актове за 5 години назад на трима от тях – Детелина Ганчева, Маргарита Немска и Красимир Костадинов.
Докладът отбелязва изключителното доброто качество на работа на четирима от прокурорите – Мартин Бежков, Ваня Илиева, Илиян Гочев и Десислав Атанасов.
По времето на Кържев за продължителен период от време психологическият климат в Районната прокуратура е бил сериозно влошен, констатира докладът.
Дисциплинарно наказание ще бъде наложено на прокурорката от Върховната касационна прокуратура Красимира Котева за забавени с 2 години проверки и дела. Котева, която е в отпуск и се намира в чужбина, преди това ще трябва да даде обяснения пред главния прокурор.
Ревизията обхваща над 45 000 проверки и дела на Върховната касационна прокуратура за 6 години назад. Образувани са били 89 проверки, от които са решени 40. По пет от тях не са уведомени страните какво е решението – те са по сигнално писмо на Софийския градски съд, за ремонта на сградата на Висшия съдебен съвет, по сигнал на изпълнителния директор на “Леспром-инженеринг” за приватизацията на “Агробизнесфорум” – София, по сигнал на фондация срещу министъра на здравеопазването, по сигнал на министъра на външните работи за нарушения по служба на служители в наше посолство.
Прокурор Красимира Котева е забавила 2 години проверката срещу виновни длъжностни лица от “Булгартабак холдинг” за създадени зад граница смесени дружества с участие на български дъщерни фирми. През 2002 г. е имало произнасяне по това и тя е трябвало незабавно да я прекрати.
Котева е забавила с 2 години и произнасянето си по жалба на бившия генерален директор на БНТ Кирил Гоцев срещу пийпълметрична агенция. Проверени са и над 1000 секретни дела, преписки и производства.
Здравко Йорданов е решил лично сигнал на Агенцията за финансово разузнаване, без да го изпрати на компетентната прокуратура. Същото е направил и Антон Лаков по сигнал за прехвърляне имуществото на акционерно дружество. Цеко Йорданов е отказал да образува дело срещу прокурор от окръжна прокуратура за извършено престъпление, доказано и с проверка на НСБОП.