Нужна е промяна в НК относно неизбежната отбрана, смята Борис Велчев
Нужна е промяна в НК относно неизбежната отбрана, смята Борис Велчев / Sofia Photo Agency
Нужна е промяна в НК относно неизбежната отбрана, смята Борис Велчев
50996
Нужна е промяна в НК относно неизбежната отбрана, смята Борис Велчев
  • Нужна е промяна в НК относно неизбежната отбрана, смята Борис Велчев

Главният прокурор Борис Велчев подкрепи тезата, че е нужна промяна в Наказателния кодекс, свързана с убийствата при неизбежната отбрана. По думите на обвинител номер 1 е добре в кодекса да бъдат по-ясно разписани правата на гражданите да се защитават при нападение. Въпросът за подобна промяна беше повдигнат отново след убийството в Студентски град, за което беше обвинен Илко Радев от Добрич.

С уговорката, че все още няма конкретни предложения за промени в НК, свързани с убийствата при неизбежна отбрана, главният прокурор коментира, че е добре да има подобна поправка: „Хубаво е това да стане, защото уредбата на неизбежната отбрана е една от малкото разпоредби на Наказателния кодекс, член 12, която е насочена към гражданите, не толкова към съда. Тя трябва по много понятен, простичък и житейски разбираем начин да им обясни как имат право да се защитават, до каква степен имат право да увреждат нападателя. Чл. 12 в сегашната му редакция е ясен за практикуващите юристи, ясен за теоретиците, но не е ясен за гражданите. Затова ми се иска да се промени и да се върнем към неудачно изпълнена процедура навремето - да се очертаят онези казуистични хипотези, онези конкретни случи, в които гражданите могат да се защитават с произволна интензивност без да се притесняват, че някой ще ги съди за превишаване пределите на неизбежната отбрана".

Борис Велчев припомни, че това е направено преди години, но Конституционният съд е отменил текстовете в НК заради слабости в тях. Затова и ако тези разпоредби се пренапишат, би могла да се създаде по-ясна уредба на този проблем.

Иначе за споразумението, което се планира да отпадне като вариант при причинена смърт на пътя, главният прокурор подчерта, че споразумението само по себе си е полезен вариант, който облекчава съдебния процес, но не и в случая: „Не бива това да се изроди в разбирането, че статутът на споразумението е полезен само защото помага на правоприлагащите органи. Ако ме питате за личната ми позицията редно ли е да отпадне споразумението в този случай, да, редно е. Защото това е въпрос на политика. Мисля, че в момента цялото българско общество е изправено пред много сериозно недоверие към споразумението в този случай. Дали това ще доведе до сериозни практически подобрения предстои да видим".