/ iStock/Getty Images
Сериозното засушаване е основна причина за недостига на питейна вода. 2024 г. е третата поред суха и гореща година, а този юни е бил най-горещият за последните повече от 90 години. Водните количества в Северна България отчитат 87% спад в сравнение с миналата година.

Това стана ясно по време на среща на министрите на регионалното развитие инж. Виолета Коритарова, на околната среда Петър Димитров, на енергетиката Владимир Малинов и на икономиката д-р Петко Николов, на която бе обсъден проблемът с безводието.

В нея участваха и ръководствата на Националната електрическа компания, Електроенергийния системен оператор, „Българския ВиК холдинг“ ЕАД, зам.-министри и експерти от министерствата.

Още населени места преминават на воден режим у нас

Обсъдена
е ситуацията с наложените водни режими в населените места. Отчетено е, че сред основните причини за недостига на питейна вода е сериозното засушаване и повишаването на температурите.

Премиерът: Трябва в спешен порядък да предприемем нещо за проблема с безводието

Според данните на Националния институт по метеорология и хидрология 2024 г. е третата поред суха и гореща година. Месец юни е бил най-горещият от 1930 г. насам, като тази година периодът на засушаване е и най-дълъг като продължава повече от три месеца. В резултат на това има спад на водните количества с 87% в Северна България в сравнение с миналата година. Намаление на обемите се отчита и на останалите водоизточници. Като друга причина за безводието бяха посочени загубите на питейна вода по старите водопроводни мрежи в определени населени места, както и загубите за напояване по амортизираните напоителни системи.

среща вода

За справяне с проблемите и за свеждане до минимум на негативите за населението, продължава работата в авариен режим на всички държавни структури в координация с местните власти. Създава се работна група с експерти от всички ресорни министерства, която ще е и своеобразен координационен център, за да се постигне по-голяма ефективност на общите усилия на институциите. Тя ще набележи както краткосрочни, така и дългосрочни мерки като част от национална политика за решаване на проблема с водоснабдяването на населението и напояването на земеделските култури. Работната група ще има за цел да предложи конкретни решения за подобряване на ефективността и контрола, осигуряването на резервни водоизточници и приоритизиране на стратегически язовири, които трябва да се построят или рехабилитират, за да се гарантират водните запаси на страната за справяне с климатичните промени в следващите години. Ще бъдат анализирани и необходимите законови промени, тъй като водоснабдяването е стратегически сектор и част от националната сигурност. Ще се обсъди и изработването на цялостен хидромелиоративен анализ, който да покаже както вариантите за подобряване на водоснабдяването, така и нуждата от ремонт и строителство на нови изкуствени водоеми.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня