- Ненчев не иска да имаме водеща роля при съвместна охрана на небето ни
Министърът на отбраната Николай Ненчев не е съгласен българските самолети да имат водеща роля при съвместна охрана на въздушното пространство на страната ни.
Той не приема предложението на командира на Военновъздушните сили ген.-майор Румен Радев за поправка в Закона за отбрана, която да регламентира участието на българската авиация в мисията на НАТО „Еър полисинг".
Командирът на ВВС: Трябва да имаме водеща роля при съвместната охрана на небето ни
Според военния министър това би ограничило ефективното използване на съюзническите самолети на наша територия и би обезсмислило замисъла за съвместно патрулиране на страните от международната организация.
Като лоялен член на НАТО България създава всички необходими условия да има съвместна охрана на въздушното пространство, но в тази охрана българските самолети и летци трябва да имат водеща роля. Това заяви преди дни командирът на Военновъздушните сили ген.-майор Румен Радев и обясни, че е направил предложение това да бъде записно в Закона за отбрана и въоръжените сили като поправка между първо и второ четене:
„Нормално е да имаме водеща роля. Това е задача на наша територия и България е отговорна за тази част от пространството в интегрираната система за противовъздушна отбрана на НАТО. Нашата роля ние виждаме с участие на въоръжена бойна техника, самолети и екипажи от български военновъздушни сили, а не просто с радари, системи за комуникации. Защото това също може да се счита за съвместна отбрана".
Одобриха и чужди въздушни патрули да могат да пазят небето ни
Днес обаче министърът на отбраната Николай Ненчев заявява в интервю пред БТА, че приоритетно използване на българските ВВС е силно рестриктивно и такава поправка в закона би ограничила ефективното използване на съюзническите самолети на наша територия, а оттам - и целия замисъл за усилена мисия по AirPolicing.
Тя би регламентирала задължителен режим за приоритетно използване на нашите самолети, дори и в специфични случаи, в които съюзническите самолети биха реагирали много по-адекватно, като се имат предвид по-големите им оперативни способности. Все пак смисълът на тяхното присъствие е точно, за да можем да се възползване от тези способности, посочва Ненечев.
Никой няма да докара пилотите си тук безсмислено, за да стоят те на земята, коментира още военният министър. Той е категоричен, че трябва да се запазят настоящите текстове, за да може в различни ситуации определящи да са правомощията и преценката на Обединения център за въздушни операции в Торехон, които имат много по-пълна картина за целия регион.
Попитан как ще се регламентира неучастието на съседни държави при изпълнение на съвместен AirPolicing и ще могат ли самолети на Турция да пазят небето ни, министър Ненчев отговаря, че нямаме намерение да преговаряме с Турция за съвместен AirPolicing, а и не би следвало да се внасят рестриктивни клаузи, които могат да доведат и до дипломатически проблеми със съседни страни.