Драконовски мерки за опазването на старото културно наследство трябва да залегнат в законовите промени, а на модерното изкуство трябва да му бъдат спестени унижението и сложната процедура за износ или внос.
Това коментира министър Петър Стоянович по повод подготвяните промени в Закона за културното наследство.
„Не съм очаквал за 9 месеца да се занимавам толкова кратко време с култура. Основната задача на министъра на културата е била да проси и да хленчи за пари, да тушира проблеми в гилдиите и в отделните културни институти", коментира министърът.
Той изрази надежда след евроизборите следващият законопроект, на който да се посветят максимално, това да е законът за меценатството: „Той е изключително важен и много ще ни подпомогне в духовната сфера. Културното наследство се надявам да го избутаме до лятото, защото е много тежък закон и трябва да бъде съвсем на масата сложен, прозрачно. Там имаме да решим един фундаментален въпрос - да запазим при най-строг режим старото наследство. Старото под драконовски мерки. Там трябва да се прекъсне всякаква възможност за износ, за иманярство и прочее".
По думите му новото, модерното изкуство - трябва да му бъде спестена тази изключително затрудняваща и сложна процедура за износ или внос. „Как е възможно една картина, рисувана преди 5 години, да се изнася почти като Панагюрското съкровище. Това е смешно. Имаме толкова много хора на изкуството, които биха искали по този начин да влязат в едни по-глобални отношения. Ние ги превръщаме в едни чантаджии, които преди да заминат, да им бият едни печати. Това нещо трябва да се либерализира максимално без те да минават през тази унизителна процедура, което освен всичко останало е и безсмислена", добави още министър Петър Стоянович.