Критичен е недостигът на лекари координатори по донорство - анестезиолози и реаниматори на места в страната. Това съобщи директорът на Изпълнителната агенция по трансплантация д-р Марияна Симеонова по повод Европейската седмица на донорството, която започна на 9 октомври.

През последните 20 години броят на тези специалисти е намалял наполовина и в някои болници вече е достигнал критични нива, пише "Труд".

Над 1000 българи чакат за трансплантация на орган

Трябва да се помисли за отделна професия координатор по донорство, заяви проф. д-р Никола Владов, завеждащ Клиниката по чернодробно-панкреатична и трансплантационна хирургия във ВМА пред БНТ. Той отбеляза и тревожен факт - в цял свят листите на пациенти, чакащи трансплантация, стават все по-големи, като броят на донорите не отговаря на тези нужди.

За сравнение през 2015 г. 39 343 пациенти в Европа са получили шанс за живот благодарение на трансплантация на орган. За същия период броят на новорегистрираните случаи - на хора, нуждаещи се от животоспасяващата операция, е бил 47 613.

8-годишно дете е най-малкият донор у нас

У нас за орган чакат между 1100 и 1200 души като най-много от тях - за бъбрек. От началото на годината пък в страната са извършени общо 49 трансплантации. Част от пациентите са чакали по 15 години.

Отказите за донорство за период от 14-15 години у нас са под 3000 души, което е сравнително малко.