Коалиция „Спасете Пирин” се разграничава от заплахите на „Равноденствие”
Коалиция „Спасете Пирин” се разграничава от заплахите на „Равноденствие” / netinfo

Коалиция "Спасете Пирин" се разграничава от отправените от т.нар. група "Равноденствие" заплахи за ски зоната в Банско. Това се посочва в съобщение на организацията.

Заплахите за поставени взривни устройства на лавината Палашица са формулирани несериозно и, както се доказа от липсата на взривни устройства, не са реални, е посочено в съобщението. Но по-голямата част от твърденията на "Равноденствие" отговарят на истината, смятат в коалицията.

От "Спасете Пирин" посочват, че са сезирали всички институции за нарушения в ски зоната Банско, но не са предприети адекватни действия за прекратяване на беззаконията.

Според организацията две трети от ски съоръженията в Банско са построени без разрешителни от Министерството на околната среда и водите. Сред тях се посочват строежите на застроителни ядра и временни постройки на Бъндеришка поляна, на пистите Стражите, Шилигарник 1 и 2, Плато 1, Бъндерица и техните разклонения, на ски-пътищата Банско - Бъндеришка поляна, Шилигарника - Чалин валог.

От коалиция "Спасете Пирин" смятат, че с решението на общинския съвет в Банско за двойно разширение на ски зоната са нарушени конституцията, законът за устройство на територията и законът за защитените територии. Екологичното сдружение "За Земята" е подало иск за нищожност на това решение, в момента пред Върховния административен съд се обжалва отказът на окръжния съд в Благоевград да образува производство, пише в съобщението.

По сигнали на коалиция "Спасете Пирин" е образувана проверка за ски зоната в Банско от икономическата полиция в Благоевград, информират от организацията.

Според коалиция "Спасете Пирин" са нарушени всички изисквания на решенията по оценка на въздействието на околната среда, издадени от министъра на околната среда и водите. Сред нарушенията са посочени строителството на хотели на територията на националния парк "Пирин", незаконното изсичане и извозване на дървен материал, торене с органични торове при изрична забрана за всякакво торене, тъй като районът е вододайна зона.

"Изявлението за заплаха показва чувството за безсилие у гражданите и разочарование от абдикацията на държавата, както и нуждата самите те да прибегнат до "активни" и "асиметрични" действия, с което да вземат нещата в свои ръце", пише в съобщението. Други логични версии са заплахите да са отправени от конкуренти на концесионера на ски зоната, от самия концесионер или от местни хора, смятат еколозите.