/ БГНЕС
Вярвам, че отборът, в който сме ние и президентството, е отборът на България, заяви министър-председателят Кирил Петков пред БНТ, помолен да коментира критиките на президента Румен Радев към правителството.

Според Петков, критиките на президента са функция на това, което той вярва, че е най-добре за българския интерес.

"Ако имаме някакви разминавания по нечия политика, то точно това е ролята на разделението на властите", каза Петков. Той заяви, че и двамата имат общ интерес и това е благото на България.

Премиерът заяви, че перспективата за управление на коалицията е пълен мандат от 4 години и той вярва в това.

Радев: Посещението на Кирил Петков в Северна Македония беше прибързано

Петков за посещението в Северна Македония: Не е прибързано, а ужасно много закъсняло

Кирил Петков коментира и сложните отношения София - Скопие. "Ако най-накрая започнем да работим заедно, нашият регион ще стане много по-богат и тук е въпрос на лидерство. От нас зависи и ние ще направим всичко възможно да постигнем добросъседството. Заявената позиция ние я потвърдихме по време на разговорите. Но разширявайки отношенията, вкарвайки път, самолет, железница до Скопие изведнъж всички са по-готови да обсъдят цялата рамка на добросъседство", обясни Петков.

Той бе категоричен, че вярва в това, че новият подход е отчетен от Република Северна Македония (РСМ).

МВнР с позиция за съвместната историческата комисия с РС Македония (ВИДЕО)


В отговор на въпрос дали няма съмнения в позицията на съседната ни страна, Петков обясни: "Има много ясни сили и в РСМ, и в България, които не искат да имаме това добросъседство и стабилност, и те ще използват всяка една възможност следващите седмици да блокират нашия процес. Премиерът Ковачевски и аз сме отговорни за външната политика на нашите отношения. Познаваме се от две седмици, всяко едно нещо, което е уговорено, е изпълнено."

Той потвърди, че съвместно отбелязване на годишнината на Гоце Делчев ще има.

След заседанието: Какво се разбраха правителствата на България и Северна Македония (ВИДЕО)


По темата за напрежението НАТО-Русия, премиерът коментира проведения снощи разговор с генералния секретар на Алианса Йенс Столтенберг. "Той приветства нашата позиция за български батальон под българско командване. Каза, че за пръв път има доста ясна и конструктивна позиция", обясни Петков.

По думите му, българската армия е част от натовската не трябва да ги разделяме - първо, имаме лидерство и второ, ясна представа кои са дефицитите, които трябва да допълваме с инвестиции.

Столтенберг към Петков: България е ангажиран съюзник на НАТО

Министър-председателят коментира и актуалните въпроси и проблеми от страната. 

Ако стигнем до 60% ваксинирани или ако паднат интензивните легла под 5%, зеленият сертификат пада, потвърди за пореден път Петков.

"Ние заварихме един модел, който беше функция на това колко са болни на 100 000 души население. Ние казахме - не, нека да направим един модел, който е функция на най-критичния аспект в ковид кризата, това са интензивните легла. Сега управляваме ковид кризата без реално да има големи мерки на затягане и това да се е отразило на възможността болни хора да имат достъп до интензивни легла", обясни премиерът и допълни: "Ако имахме стария модел, сега цяла България щеше да е затворена".

Зеленият сертификат може да отпадне при 60% ваксинация


"Нямаме министерство, в което да отворим някоя папка и да не виждаме огромен проблем", призна Кирил Петков и обясни кризата с високите цени на тока по следния начин:

"Имаме един скъп доставчик, имаме един евтин - изведнъж ние се отказваме от евтиния, защото имаме някакво оправдание. Сега новото правителство пита евтиния доставчик: Може ли да ни вкарате допълнително газ? И те ни казват: Може, но понеже сте се отказали от тези количества до даден период, ще ви ги дадем на пазарна цена. И какво се случва на 1 януари - нека всички българи да платят с 30% повече. Идеята е да взимаме най-евтиния газ без никакви посредници", категоричен е премиерът.

По въпроса дали вижда жълт картон в предупреждението на президента Румен Радев за "Булгаргаз", Петков отговори: "Когато има разделение на властите, е хубаво едната да предупреждава за рискове другата власт. Така го видях аз - като предупреждение, не като жълт картон. В първия момент, когато сме сигурни, че няма как системата да намали повече цените, тогава вече може да се говори за отпадане на мораториума", каза Петков.

МВР разследва газовата криза в България

"Оставката на Цацаров е една голяма стъпка напред", коментира премиерът по темата за съдебната реформа у нас.

На въпрос за инициираните промени в Конституцията, Петков заяви: "Много бихме се радвали опозицията да подкрепи за пръв път да имаме независима съдебна система, но това не може да бъде функция на някакъв тип търговия. Рано или късно, аз вярвам, че тази промяна ще се случи", допълни той.

"Ние не можем да разделим институциите от хората, те вървят заедно. Не можем да разделим прокуратурата от г-н Гешев", обясни премиерът.

По темата

БНТ