Министър-председателят Росен Желязков свика извънредно съвещание на тема пътна безопасност и борба срещу войната по пътищата. Това се случва на фона на поредния протест срещу "убийствата" на пътя седмица след катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна.
"Това правителство няма да носи отговорност за действията и бездействията на предходни правителства. Ние ще поемем ясна политическа отговорност за действията, които ще бъдат представени на публичността", заяви той след съвещанието.
"С колегите сме наясно, че тежките наследени проблеми, които имаме, не трябва да търсят виновник, а да намерят решение. И това трябва да започне незабавно", каза още той.
Какви мерки ще бъдат предприети?
- организационни
- контролни - до средата на годината със средствата на тол системата ще бъде въведен контрол на скоростта на база на работата на видеонаблюдението
- считано от днес се слага край на информационната феодализация на отделните ведомства. Системите на НАП, АПИ, Агенция "Митници", тол управление и "Гранична полиция ще бъдат свързани.
Държавата има два основни приоритета - осигуряване на стабилни публични финанси, като един от основните източни за това е дейността по управлението на ресурсите от транзитния трафик, подчерта Желязков.
Министърът на транспорта Гроздан Караджов заяви, че утре на оперативно заседание ще се разгледа доклад с 37 мерки, сред тях са:
- едно временно наказване и връчване на наказателното постановление на нарушителите - ще избегнем по нататъшното им търсене
- повишаване на контрола при превоза на деца и ученици - ще се въведат задължителни технически пособия, чрез които не се допуска стартирането на двигатели при употреба на алкохол и наркотици
- ще се направи и използване на всички автоматизирани системи за измерване на общини и други държавни органи възможни да техните данни да се издават постановление
- все поясно насочване на средства от фона за безопасност на пътищата да отива, както към общините, така и към централната администрация
- ще бъде създаден орган, който да разследва тежките автотранспортни произшествия
"Нашата цел е да се постигне 20% намаление на загиналите по пътя и травматизма по пътя", подчерта той.
Регионалният министър Иван Иванов също обяви, че е поел ангажимент с мерки, за да се облекчи тежкотоварния трафик.
- до края на юни ще има отворен лот на АМ "Хемус"
- ще има проходимост през пътя Ботевград-Мездра
- от утре започва работата по обезопасяването на 36 участъка, които са идентифицирани като критични
- АПИ ще има ежемесечни отчети по отношение на подаваните сигнали и действията, които са предприети
Министърът на правосъдието Георг Георгиев обяви:
"В изпълнение на поетия ангажимент към родителите и близките на загиналите в катастрофи бе подготвен и вече е факт законопроект, с който решаваме един от основните проблеми в областта на българското правораздаване - бавното правосъдие".
- съдиите по лесно ще могат да разпитват вещите лица
- затяга се контрола на вещите лица
- въвеждат се изпити и задължително обучение
"Вече се разглежда и нашия законопроект за камерите, така че могат общинските камери в цялата страна да бъдат използвани и за санкциониране, така както се прави в цял свят. Работата продължава", категоричен бе той.
От МВР обявиха, че са предложили:
- намаляване на скоростта на магистрала на 130 км
- възможността цивилни автомобили на МВР да спират за проверка
- завишаване на контрола
Припомняме, че преди съвещанието премиерът подчерта:
"Свиках днешното съвещание на част от кабинета и на представители от неправителствения сектор, за да набележим някои конкретни мерки като начало на една активна работа, свързана с организационни и контролни дейности за пътната инфраструктура. Тежките наследени проблеми, които имаме, не трябва да търсят виновник, а да намерят решение. То трябва да започне незабавно".


"Още от първите дни на този кабинет, ние поставихме контрола на трафика като основен приоритет - не само свързано с необходимостта от по-добро наблюдение на правилата за движение по пътищата, а и като едно начало на реална контролна дейност и използване на изградената инфраструктура на тол системата за осъществяването й", допълни Желязков.
Той обясни, че на съвещанието ще говорят както за пътната безопасност, така и за контрола на движение по пътищата и организационни проблеми, които се забелязват в работата на отделните институции.
Поредната смърт на дете на пътя предизвика бурни реакции в държавата, проверки, уволнения и протести в страната през последните дни. Вчера в центъра на София протестиращи срещу убийствата на пътя поискаха оставката на председателя на Агенция „Пътна инфраструктура” инж. Йордан Вълчев и тази на цялото ръководство на Пътната агенция. Днес той беше разпитан в Национална следствена служба.
Разпитът се случва в рамките на разследването за смъртта на 12-годишната Сияна на пътя Луковит-Плевен и информацията, че за тази отсечка е имало десетки сигнали. Инж. Вълчев е един от свидетелите по него. Все още не е ясно дали ще му бъде повдигнато обвинение.
"Ако с оставката ми ще спрат да загиват деца, я подавам веднага, но мисля, че това няма да се случи - проблемите в пътищата у нас са от много години и ако моята оставка ще реши тези проблеми, съм готов да си я подам", заяви в понеделник Вълчев и изрази съболезнованията си към роднините и близките на 12-годишната Сияна. По думите му злощастният участък край Телиш, където малката Сияна загуби живота си, не е в най-добро състояние, но това е заради негрижирането му години наред.