/ БГНЕС

„Видях преди малко Бойко Борисов при вас пак говореше за „Боташ“, което е правилно. Интересите там са свързани отново с Русия и президента Румен Радев. Но Бойко Борисов мълчи за „Турски поток“. Мълчи, защото преди той се качваше на хеликоптера, правеше видеоклипчета как прави тръбите и после гонеше Путин в Истанбул по коридорите да показва снимки как строи „Турски поток“ – това коментира в кулоарите на парламента депутата от ПП-ДБ и съпредседател на „Да, България“ Ивайло Мирчев. Коментарът му е във връзка проект на регламент на ЕК, в който се приема, че природният газ, който преминава през "Турски поток", е руски. 

Мирчев смята, че лидерът на ГЕРБ е „обслужил интереса на Путин, за да може да започне войната в Украйна“. „Днес обаче той мълчи за това, че ЕК ясно ни казва, че по „Турски поток“ тече руски газ“, коментира още Ивайло Мирчев.

Борисов: Нека си пътуват, да си хвърчат, да харчат парите на данъкоплатците - имат право и Киселова, и Радев

По думите на депутата това не са просто енергийни интереси, а геополитика и „виждаме как Борисов в може хем да има платноходки в Черно море, хем да го играе прозападен актьор. И това е връзката с „Възраждане“ и доста добрата колаборация между тях“.

Попитан възможно ли е да има последствия за страната ни заради газа Мирчев заяви: „Ако ние не можем да докажем, след като бъде приет европейският регламент, че природният газ не е руски, теоретично е възможно да не може да бъде използван този газопровод. Произходът на природния газ се доказва със сертификати. Но това е много трудно, когато тръбата ви идва от Русия и когато по нея винаги е текъл руски газ и когато компанията, която пренася и купува капацитета, се казва „Газпром експорт“. Тя както знаем, е руска“.

Народната представителка от "Продължаваме промяната-Демократична България" Надежда Йорданова пък каза, че Народното събрание днес ще приеме окончателно на второ четене Закона за несъстоятелността на физическите лица. По думите ѝ това е дългоочакван закон от голяма част от българските граждани, защото ще даде възможност за втори шанс на онези добросъвестни граждани, които не могат да обслужват задълженията си. 

"Ние от ПП-ДБ много сме работили по тази тема. Вече трето Народно събрание прави опит да приеме този закон, ние ще подкрепим голяма част от разпоредбите", коментира Йорданова. "Има няколко разпоредби, които ни притесняват. Считаме, че управляващото мнозинство не е намерило най-доброто решение по отношение на първоинстанционния съд, който да гледа тези въпроси, внесените законопроекти преобладаващо предвиждаха това да е окръжният съд, мнозинството реши това да е районен съд с аргумента, че той е по-близо до хората. На практика, това, което ще се случи, е, че ще "запушат" както районните съдилища, така и окръжните съдилища", коментира Йорданова.

Друг спорен момент по думите ѝ е изпадането на пенсионерите в ситуация да трябва да доказват дали са работоспособни или не. "Текстът считаме, че не е добър в тази си част. Текстът, свързан с допълването на дохода до размера на несеквестируемия, също не е ясен", каза още Надежда Йорданова.