Гърция ще си прибере 190 000 противопехотни мини, които останаха след взрива в завода в Горни Лом през септември или октомври, обясниха от външно министерство.
В началото на юли гръцка експертна делегация е посетила страната ни и провела разговори с българските си колеги от ведомствата, ангажирани с проблема, като водеща роля имаше МВнР. Гръцките експерти са посетили завод „Миджур” и са инспектирали складовете, в които се съхраняват незасегнатите противопехотни мини. Обсъдени са възможностите за връщане им обратно в Гърция, техническите аспекти на процеса, състоянието на боеприпасите и техните остатъчни количества.
Собственикът на взривения цех: Имало е външна намеса
След инцидента в завода за утилизация „Миджур” в с. Горни Лом на фирма „Видекс” АД, при който на 1 октомври 2014 г. загинаха 15 служители на фирмата и бяха унищожени до основи инсталациите за утилизация на боеприпаси, МВнР е започнало консултации с Гърция, посочва в. „Труд”.
Работници от "Миджур": Няма как да има саботаж
Мините трябва да бъдат върнати обратно, тъй като Гърция все още е техен собственик, независимо от подписания договор за утилизация с „Видекс” АД, заявиха от МВнР. Задължение на страните по Отавската конвенция за противопехотните мини е да осигурят нейното спазване на териториите под тяхна юрисдикция, независимо дали унищожаването се договаря между частни юридически лица, поясниха от ведомството на министър Даниел Митов.
От няколко седмици в завода в Горни Лом кипят ремонтни дейности. Очаква се лицензът на предприятието да бъде възстановен след изнасяне на опасните мини. Жителите на Горни Лом са категорични, че до няколко месеца предприятието ще заработи отново и те ще бъдат взети на работа.