- Държавата премахва запрещението за хората с ментални увреждания
Държавата премахва запрещението за хората с ментални увреждания - със законопроект за физическите лица и мерки за подкрепа, правителството отменя механизма на запрещение и дава възможност на хората с психични отклонения и със старческа деменция да упражняват всички свои права на граждани чрез доверено лице, което ще бъде контролирано от съда. Зам.-министърът на правосъдието Вергиния Мичева определи този акт като исторически и равносилен на отмяната на турското робство у нас.
Отмяната на запрещението за хората с ментални увреждания се прави с изпълнение на препоръка на ООН и след две осъдителни решения срещу България за неспазване на правата на тези хора. С отпадането на механизма хората с психични увреждания вече ще получават подкрепа за различни правни действия от т.нар. доверени лица, които ще бъдат контролирани от съда.
Въвежда се и нов вид декларация за всеки български гражданин. В нея той ще посочва какво иска да се случи с него в случай, че се разболее от старческа деменция - дали да бъде настанен в институция, или грижата да бъде друга.
За първи се уреждат и правата на лицата в будна кома. Досега тези хора са били чакани или да се събудят, или да починат, обясни зам.-министър Мичева. Въвеждат се и санкции за лица, които злоупотребят с правата на хората с ментални увреждания.
Законопроектът предвижда на всеки две години съдът да преценява дали мерките за подкрепа на лице с психично увреждане са адекватни за него. Според данните, цитирани от Мичева, у нас има 7000 души, поставени под запрещение. По думите й обаче старческата деменция може да асегне всеки от нас.
И едно допълнение от Министерски съвет - вицепремиерът Меглена Кунева обяви, че изтеглянето на българското председателство на ЕС в първите шест месеца на 2018 г. заради Брекзит, ще ни струва по-скъпо заради повечето събития, които се организират в тези първи месеци. Кунева обаче не посочи стойността на оскъпяването.