Държавата не може да осигури парите, нужни за актуализация бюджета на Касата
Държавата не може да осигури парите, нужни за актуализация бюджета на Касата / снимка: БГНЕС, архив
Държавата не може да осигури парите, нужни за актуализация бюджета на Касата
73420
Държавата не може да осигури парите, нужни за актуализация бюджета на Касата
  • Държавата не може да осигури парите, нужни за актуализация бюджета на Касата

Държавата няма да има възможност да осигури 330 милиона лева, нужни за актуализация на бюджета на Здравната каса. Към парите на институцията могат да бъдат прибавени от 160 до 200 млн. лв., а останалите средства трябвало да се осигурят от надсъбрани здравни вноски. Това съобщи заместник здравният министър д-р Бойко Пенков след среща между Лекарския съюз и надзорния съвет на касата. Според Пенков ако бюджетът не се актуализира, ще се наложи болниците "да ударят спирачки". Заместник ресорният министър, който е и председател на надзорния съвет, добави, че университетските болници не могат да не подпишат анексите към договорите си, свързани с правото на касата да фиксира бюджетите им. Причината е, че ако едно лечебно заведение не сложи подписа си на въпросния анекс, Касата се задължава да прекрати договора си с него. Това е станало възможно, благодарение на промени в Закона за здравното осигуряване, влезли в сила още от 1 януари 2013 година.

Според Закона за публичните финанси държавата няма как да осигури в бюджета на Здравната каса исканите от нея 330 млн. лв., обясни д-р Бойко Пенков.

„Може да се коригира бюджета в рамките на 160 до 200 млн. лева при добро желание това да се случи. Другото, което се очаква, е да продължи все така добрата работа на НАП, както до момента. При една добра събираемост може да се постигне тази цифра, която до момента липсва", каза д-р Пенков.

В случай че не се актуализира бюджетът, болниците ще трябва да започнат да икономисват, добави Пенков.

„Другият ход е болниците удрят спирачки, намаляват хипердейността си, която до момента имат и въвеждането на планов прием и то трябва да им бъде ясно. Ако няма актуализация, до края на годината има по 105 млн. на месец. Това означава с двата крака на спирачките и успокояване на дейността", каза още той.

Този вариант обаче далеч не удовлетворява лекарите, твърди председателят на съсловието им д-р Цветан Райчинов.

„Между 40 и 30% от българите ще си мрат свободно. Всички природни бедствия на куп ще ни се видят нищо в сравнение с това, което предстои. Средствата трябва да се осигурят, в противен случай Касата е в състояние да плаща пълния размер на изработеното до май. А ако плаща в пълен размер, септември ще има 0 лева в сметките за болнична помощ", коментира д-р Райчинов.

Лекарите увериха, че засега не плануват протести, но в началото на септември предстои да се съберат и според ситуацията да решат какви действия да предприемат. От своя страна здравният министър д-р Таня Андреева днес увери, че пари за болниците ще се намерят независимо дали чрез актуализация или посредством други механизми.