Докладът е за 2020 година и е изготвен от Държавния департамент на САЩ
Предприетите от България действия срещу нарушаването на човешките права са недостатъчни. Това се посочва в Доклад за правата на човека у нас за 2020 година, изготвен от Държавния департамент на Съединените щат, съобщи NOVA

Документът е публикуван на сайта на Американското посолство у нас и в него се посочва, че страната ни все още има проблеми с полицейско насилие, борбата с корупцията и съдебната система. 

От Вашингтон твърдят, че България, като цяло, спазва свободата на словото, но все още има има сериозни ограничения върху свободното изразяване. Американската дипломация отбелязва още, че в България няма отвлечени или убити от властите хора, няма политически затворници. 

В документа се подчертава, че в страната няма ограничения на достъпа до интернет, или цензура върху онлайн съдържание. Спазват се и конституционните права за мирни демонстрации, посочват още от Държавния департамент. 

"Президентът Байдън e решен да върне правата на човека в центъра на американската външна политика. Докладът, който публикуваме днес, показва, че тенденциите в областта на правата на човека продължават да се движат в грешната посока. Виждаме доказателства, че това се случва във всеки регион на света", заяви държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън.

Докладът посочва още, че у нас се прилага правото на справедлив процес, но и че се наблюдават проблеми с безнаказаността. Конкретно са споменати побоят над главния редактор на „168 часа” Слави Ангелов, обвиненията на журналиста Димитър Кенаров за полицейско насилие над него и делото срещу председателя на Фармацевтичния съюз Асена Сербезова.
 

Председателят на Фармацевтичния съюз професор Асена Сербезова се сдоби с обвинение, че е всяла паника, защото в две свои интервюта предупредила, че в пандемия може да има временен недостиг на някои медикаменти.

„Очевидно има как да се прочете, както дяволът чете евангелието, Наказателният кодекс. След като имаше дело, аз продължавам да недоумявам как е възможно две такива интервюта с информацията, която ден по-рано е спомената от Европейската агенция по лекарствата, да се приравнят към престъпление”, коментира Сербезова, която с днешна дата е оправдана на първа инстанция.

Все още не е ясно кой е поръчителят на побоя над журналиста Слави Ангелов.

„Всеки, който е запознат с разследването на нападението срещу мен, трябва да е наясно, че то е свързано с моята работа и статиите, които съм публикувал”, коментира Ангелов.

Според журналиста обвинените за побоя нямало да бъдат разкрити, ако не бил публична личност.

„Ако този случай беше оставен да се работи в районното управление, нямаше да имаме тези резултати днес”, смята той.

Журналистът Димитър Кенаров твърди, че е бит при ареста си по време на антиправителствените протести миналото лято. Проверката в МВР установи, че няма полицейско насилие.

Според анализатора Тихомир Безлов, освен че докладът припомня като проблеми у нас - корупцията и съдебната система, документът има и друг прочит.

„Едно от важните неща е как новата администрация на Байдън коментира България, защото администрацията на Тръмп очевидно имаше Източна Европа за нисък приоритет. Това, което прави докладът, е че има по-активно ангажирана линия на американското правителство”, обясни Безлов.

Депутатът и бизнесмен Делян Пеевски също присъства в доклада. В наблюденията си американската дипломация у нас установява, че чрез контрола си върху дистрибуцията на печатни издания е осигурявал положително отразяване на политици и на главния прокурор.

„Доста крайно обвинение, в някакъв смисъл неочаквано за документ. Избор на линия”, добави Безлов.

Американската дипломация отбелязва още, че в България няма отвлечени или убити от властите хора, няма политически затворници. Спазват се и конституционните права за мирни демонстрации, посочват още от Държавния департамент.

В доклада се подчертава, че в страната няма ограничения на достъпа до Интернет или цензура върху онлайн съдържание. От Вашингтон твърдят, че България, като цяло, спазва свободата на словото, но все още има сериозни ограничения върху свободното изразяване.

В доклада за 2020 година се споменава и за определени кадрови и редакционни решения в NOVA, преди телевизията да бъде придобита от водещия телекомуникационен и медиен оператор в Югоизточна Европа Юнайтед Груп.

По този повод Юнайтед Груп заявява, че се придържа към най-високите професионални стандарти на независимата журналистика и безпристрастното отразяване на събитията. Новинарските екипи на Юнайтед Груп работят при пълна автономност и всички медии на компанията имат утвърдена редакционна политика, която е гаранция за независимостта на журналистите.

NOVA