Има обективни причини за забавянето на антикорупционната структура към правителството - БОРКОР, имаше проблеми със структурирането, защото нямаше сграден фонд, освен това имаше и проблеми с финансирането на проекта. Това заяви в Кърджали министърът на вътрешните работи и вицепремиер Цветан Цветанов. Според него тези проблеми били на път да се разрешат, разработвайки "пътна карта", по която да се ръководи работата на Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност.
В основата на документа ще стои анализът на най-проблемната част и на местната и на централната изпълнителна власт, а именно прилагането на Закона за обществените поръчки, отбеляза Цветанов. По думите му реализирането на анализа бил възложен на немски експерт, командирован от федералното правителство на Германия, който е и съветник министъра в МВР. На тази основа в най-кратки срокове щяла да бъде разработена и матрица, по която всички видове власти и ведомства да провеждат обществените поръчки по един максимално прозрачен начин, с еднакви критерии за всички, каза Цветанов.
По думите му в момента се провеждат и конкурси за попълване на състава на БОРКОР.
Вицепремиерът обаче не даде ясен отговор кога точно ще заработи Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност.
Година след създаването на антикорупционната структура към правителството БОРКОР, тя все още не работи, щатът й е запълнен едва на 25%, а изхарчените средства за издръжка са 307 332 лв.