В отговор вицепремиерът и външен министър Ивайло Калфин коментира, че референдумът е хубаво нещо, но след като явно лидерът на „Атака” не е разбрал за какво става въпрос в Лисабонския договор, как българските граждани ще го разберат. Той подчерта, че договорът отваря врата за много по-широко сътрудничество в Общността, която става по-демократична. Вече не се говори за гражданите на страните членки, а за гражданите на Европа, каза Калфин.
Преди дискусията премиерът Сергей Станишев представи мотивите към законопроекта за ратификация на Лисабонския договор. По думите му този документ е един работещ и разумен компромис, позволяващ Европа да стане по-силна и да върви напред. Той ще бъде успех за Европа, защото ще я направи по-силна и по-ефективна, каза Станишев.
Татяна Калканова от БНД коментира, че с оглед на последните скандали у нас, спрените европейски пари и драмите в МВР, българското правителство трябва да положи усилия Брюксел да започне да приема страната ни като партньор, който съзнава недостатъците си, а не като обичайния заподозрян. Българските граждани с надежда очакват засилване на контрола от европейските институции именно заради последните корупционни скандали, заяви от своя страна Надежда Михайлова от ОДС. Лисабонският договор дава възможността националните държави да участват във взимането на решения в Съюза и да влияят на това, което се случва, отбеляза Екатерина Михайлова от ДСБ.