БСП стартира дискусия за данъчната политика
БСП стартира дискусия за данъчната политика / netinfo

Утрешният конгрес на БСП ще даде старт на дискусия за оптимизирането на данъчната политика. Въпреки че на заседанието си тази вечер Висшият съвет на партията обсъди няколко варианта за вида и размера на данъците върху доходите, сред които и идеята за въвеждане на плосък данък, участници в пленума прогнозираха, че едва ли конгресът на левицата ще обсъжда конкретни цифри, които да предложи на партньорите от НДСВ и ДПС.

Пленумът одобри документите, които БСП ще гласува на конгреса си утре, сред които са и управленските приоритети на партията с актуализацията на социално-икономическата политика.

В един от обсъжданите тази вечер проекти за решения на заседанието на 46-тия конгрес фигурираха два варианта за данъчно облагане на доходите – първият, от които плосък данък от 10 процента за всички доходи над необлагаемите 200 лева. Вторият вариант предвиждаше запазване на скалата от три ставки, но при сериозно намаляване на ставката за най-ниските доходи до средната работна заплата – ставка, която да стане 10 на сто.

Участници в пленума коментираха, че едва ли конгресът ще вземе решение, в което да фигурират конкретни цифри, свързани с облекчаването на данъчното бреме, а по-скоро ще даде старт на дискусията в обществото по въпроса. Още по-малко според тях подкрепа би срещнала идеята за плосък данък, защото макар и да повиши приходите в бюджета, подобна стъпка винаги е била отхвърляна от БСП.

Сред мерките, които се очаква конгресът да одобри утре е обявеното още през април намерение за ежегодно увеличение на заплатите в бюджетната сфера с поне 10 на сто, ежегодна индексация на пенсиите от 1 юли и лансираната поетапна актуализация на пенсиите, отпуснати преди 2000 година. Актуализация, която според идеята на левицата, би отнела три години и ще струва между 200 и 330 млн. лева годишно. Според разчетите разходът за планирания ръст на бюджетните заплати ще бъде около 500 млн. лева годишно.

Конгресът ще обсъди и предложението за освобождаване от здравна такса на жените над 60 години и мъжете над 63 години. Държавата да поеме 50% от таксата на децата в детските ясли и градини по социални критерии е друга мярка в обсъжданата социално-икономическа политика на БСП.

Очаква се левицата да лансира и предложението за намаляване с три пункта на осигурителната тежест от началото на следващата година, въпреки искането на партньорите от НДСВ това да стане от средата на тази година.

В събота конгресът на БСП, след като утвърди новите управленски приоритети на левицата, ще даде мандат на Висшия партиен съвет да води разговори с коалиционните партньори за реализирането на предложените мерки.

Във връзка с местните избори конгресът утре ще одобри датата 20 юли като краен срок, в който ВС на БСП трябва да утвърди на национално равнище коалиционната формула за участие във вота наесен и да приеме предизборната си платформа.