Ако не приемат Изборния кодекс до март, евроизборите не могат да се проведат по правилата му
Ако не приемат Изборния кодекс до март, евроизборите не могат да се проведат по правилата му / снимка: DarikNews.bg
Ако не приемат Изборния кодекс до март, евроизборите не могат да се проведат по правилата му
69180
Ако не приемат Изборния кодекс до март, евроизборите не могат да се проведат по правилата му
  • Ако не приемат Изборния кодекс до март, евроизборите не могат да се проведат по правилата му

Ако новият Изборен кодекс не бъде приет до началото на март, не е възможно евроизборите през май догодина да бъдат проведени по правилата на новия изборен закон. Това коментира в интервю за Дарик Стефан Манов, който макар да живее и работи зад граница, активно участва в дебатите за изборните правила. Манов подкрепя предлаганите облекчени условия за регистрация на независими кандидати в изборите.

„Ще предстоят тежки дебати. Именно в този тежък дебат обществото може да натежи в посока на приемане на един по-честен Изборен кодекс. Сроковете са изключително къси - евроизборите са на 25 май. Едни избори се подготвят два месеца, т.е. ако кодексът не е приет до началото на март, не е възможно евроизборите да бъдат проведени по него. По простата причина, че се предлагат доста съществени промени в някои ключови елементи на изборния процес. Като започне от там, че се предлага нова по вида си Централна избирателна комисия, която ще е професионална, доколкото е възможно в нашето общество нещо да не е на партиен принцип. Би трябвало да бъде избрана след широко обсъждане на кандидатурите”, обясни Манов.

„Протестните движения не се олицетвориха със съществуващи партии и не създадоха, поне засега, партия. Едно от основните искания беше възможност за облекчена регистрация на независими кандидати. В проектът за кодекс, който е на масата, се облекчиха съществено условията за регистриране на независим кандидат, ако остане в този вид. Ще има депозит само от 100 лева и ще се изисква само 1% от избирателите в съответния регион, като подписи и подкрепа, като максимумът е 1000 души. Това може би ще разбута политическото статукво”, коментира още той.

Обявеното от вносителите на проекта поетапно въвеждане на активна регистрация с цел изчистване на избирателните списъци няма да реши проблема с т.нар. „мъртви души”, а ще изпише вежди и ще помогне на евентуалните фалшификатори на изборите, категоричен е Стефан Манов, заради възможността за дописване на избиратели в списъците.

Той поясни, че предлаганите в проекта на Изборен кодекс мерки не се вписват в дефиницията за „активна регистрация” и са лошо решение, което Манов се надява да не мине при гласуването в Народното събрание.

Целия разговор със Стефан Манов слушайте на Radio.DarikNews.bg