45% от българите не са посещавали културни събития през последната година
45% от българите не са посещавали културни събития през последната година / снимка: Sofia Photo Agency, архив, Надя Коцева
45% от българите не са посещавали културни събития през последната година
58349
45% от българите не са посещавали културни събития през последната година
  • 45% от българите не са посещавали културни събития през последната година

Българското домакинство е изхарчило с около 200 лв. по-малко за култура през 2011 г., сравнено с данните от 2008 г. Това показва проучване на Обсерваторията по икономика на изкуствата. 530 лева сме отделяли през 2008-а за посещение на театрални представления, кина, опери, концерти и фестивали, докато през изминалата година средно всяко домакинство е харчело около 320 лева.

Под един път годишно средното българско домакинство е посетило културна дейност през 2010 и 2011 г., което е по-малко от данните на Обсерваторията по  икономика на изкуствата за изминали години. Около 3 милиона българи или 45% от населението не са посещавали театри, опери и кина през последните 12 месеца, като 16% от българските граждани нямат достъп до културни услуги. Това заяви Диана Андреева, директор на обсерваторията.

„Колкото и смешно да е, българското село в областта на сценичното изкуство, като цяло е изолирано от достъп. В същия аспект са и голяма част от по-малките общини”, обясни още тя.

2,6 млн. лева са приходите от билети за сценични изкуства за 2011 г., обясни зам.-министъра на културата Митко Тодоров. Трябва да се мисли за поощряване на населението за посещение на културни изяви, каза той. По думите му обаче начинът това да се случи не е намаляване на цената на билетите за театрални постановки, опери и концерти.

„Аз лично някак не ми позволява съвестта на един актьор - добър, признат, утвърден, един солист от операта инструменталист или певец, да му продавам за два лева труда”, заяви Тодоров.

Все по-малко българи над 60-годишна възраст посещават културни мероприятия през последните пет години, показват още проучванията на Обсерваторията по икономика на изкуствата.