315 000 т отпадъци балирани за 6 месеца
315 000 т отпадъци балирани за 6 месеца / netinfo

От въвеждането на метода за балиране на софийските отпадъци през октомври м.г до март т.г са пакетирани общо 315 000 т твърди битови отпадъци. Междувременно стана ясно, че от една седмица балиращата машина, разположена между Требич и Мрамор, не работи заради авария.

В общинската програма е конкретизирано, че 25 фирми извозват самостоятелно генерираните от тях боклуци до площадката за балиране в Завода за стоманени конструкции „Кремиковци”, 20 до площадката между Требич и Мрамор и 26 до площадката в района на Гара „Искър”.

Извозването на болнични отпадъци се извършва от 4 фирми, една от които – „Жоси Р” обслужва 99,5% от генерираните болнични отпадъци. Боклуците в столицата се събират в различни видове съдове – кофи, контейнери и улични кошчета, като общото им количество е 103 604 броя. В тях могат да се събират 5700 т дневно. Средно генерираните в града отпадъци са 1000 т, което показва, че съдовете за смет за достатъчно. По прогнозни данни през 2010 г генерираните твърди битови отпадъци и производствени неопасни отпадъци ще възлезнат на 560 000 т, а през 2020 г – 593 000 т.

В програмата се подчертава започналото м.г разделно събиране на отпадъци, но се акцентира, че в града няма пунктове за събиране на луминисцентни лампи и че общината трябва да изгради площадки за складиране на излезли от употреба батерии и акумулатори при подписан договор с организация по събирането и третирането им. Излезли от употреба моторни-превозни средства се събират на паркинги в с. Казичене и кварталите Кремиковци, Нови Искър, Овча купел и Красна поляна. Дейността по събирането на стари автомобили се осъществява от 4 фирми. За м.г са прибрани от улиците 150 зарязани коли.

Най-много нерегламентирани сметища са регистрирани в районите Младост, Искър, Овча купел, Панчарево, Красно село, Подуяне и Илинден, с най-малък дял на заети от такива сметища терени са районите Триадица, Лозенец, Оборище, Витоша и Банкя.

В документът се подчертава, че към настоящия момент СО не разполага с действащо депо за отпадъци. Посочени са и сумите, постъпили в бюджета на СО от такса смет от 2001 г – близо 37 млн. лв. до 2004 г – 69 412 000 лв.

До 2008 г в София трябва да е започнал строежът или вече да е готов завод за третиране на отпадъците, за който ще се необходими между 100 и 200 млн. лв., които да се осигурят от собствени приходи и външно финансиране, пише още в програмата.