Студеният въздух и мъглите са едни от най-големите фактори за обострянето на хроничната обструктивна белодробна болест. Това каза в интервю за Дарик пулмологът д-р София Ангелова.
По данни на Световната здравна организация, от "болестта на пушача" са обхванати около 10% от населението на Земята. 75 на сто от заболелите обаче не знаят за нея.
Очакванията на организацията са през следващите десет години смъртността от заболяването да нарасне с 30%, ако не бъдат предприети спешни мерки за ограничаване на излагането на тютюнев дим.
Хроничната обструктивна белодробна болест представлява необратимо ограничение на въздушния поток в белите дробове, поясни д-р Ангелова.
Статистиката сочи, че около 15% от всички хора, които пушат, развиват болестта. Около 85 на сто от развилите я обаче са пушачи. Д-р Ангелова подчерта, че за развитието на болестта имат принос и други фактори като мръсния въздух, твърдото гориво.
Няма апарат, който да покаже кой до каква степен е чувствителен към цигарения дим, допълни пулмологът. Има хора, които пушат 5 години и развиват втори или трети стадий на заболяването, има обаче и пушачи с 30-годишен "стаж", които са още в първия стадий.
Напълно излекуване от това заболяване няма. Има обаче инхалаторни средства, които разширяват бронхите.
"Като пулмолози сме горди за това, че всички препарати, които съществуват по света, са налични и в България", поясни д-р Ангелова. Тя допълни, че повечето от тях се покриват от НЗОК, което ги превръщало в безплатната глътка въздух за пациентите.