- Всеки месец у нас се внасят 10 000 тона дрехи втора употреба
Всеки втори българин пазарува дрехи или обувки втора употреба. Всеки месец в страната се внасят около 10 000 тона дрехи, заетите в бранша са над 20 000 души.
От Националния съюз на вносителите и търговците на дрехи втора ръка поискаха отмяна на забраната за продажба на обувки втора употреба. Според тях това е нарушение на европейските принципи за свободно движение на стоки и капитали. Мотивите им са на база социологически проучвания, които сочат, че близо половината от българите пазаруват дрехи и обувки втора ръка.
Според един от първите в този бранш у нас, Севдалин Спасов, тази забрана удря най-вече малките фирми, а ако бъде премахната, ще се отворят нови работни места в сферата. По думите му подобна забрана не съществува в нито една страна членка на Европейския съюз: „За фирмите с по-големи възможности не е проблем да си продаваме обувките в чужбина. Проблемът е за колегите с по-малко магазини и фирми. В днешно време става все по-трудно за тях. Определено обувките внасят много положителен ефект в бизнеса. Хората страшно ги купуват, защото на българина му омръзна да си купува обувки по 5 лева на всеки ъгъл. Представете си една обувка от 5 лева колко е качествена и безопасна”.
За близо 70 на 100 от консуматорите у нас ниските цени са основната причина да избират магазините за дрехи втора ръка, обясни още Спасов, като подчерта, че въпреки забраната, има търговци, които си позволяват да продават обувки, носени от друг. „Крайно време е тази наредба да отпадне. Наредба 27 от 16 август 2005 г. Интересното е, че тази наредба излиза в предпоследния ден от мандата на тогавашното правителство и е подписано от тогавашния здравен министър. Проблемът не е как е излязла, а защо все още е в сила вече седма година”, добави още Спасов.
От съюза се заканиха да сезират Комисията по вътрешен пазар и защита на потребителите към Европейския парламент и да потърсят подкрепата на здравния министър Десислава Атанасова. Вече съществува и подписка, подкрепяща отмяна на забраната. До момента в нея са се подписали над 20 000 души.