Водата, която пият в Шумен и Велики Преслав, е със статут на поливна и с неясни качества. Това става ясно от решение на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, оповестено година след подаденa жалба от шуменци.
Повече от година след като бе сезирана, ДКЕВР излезе с решение, че водата, която шуменци пият, няма статут на питейна. Причината е, че основният водоизточник - язовир "Тича", няма санитарно-охранителна зона. Така не може да се гарантира, че водата отговаря на необходимите стандарти. В същото време шуменци плащат една от най-високите цени за питейна вода - около 2,70 лева за кубик, обясни Валери Младенов от гражданско сдружение, подател на жалбата. "Самият язовир няма санитарно-охранителна зона, което в прав текст означава, че водата, която ползваме като питейна, е поливна", казва той.
В решението си ДКЕВР настоява ВиК-Шумен да предприеме спешни мерки за създаване на санитарно-охранителна зона на язовира. Проектирането на такава зона е включено в проект за изграждане на пречиствателна станция в Шумен, съобщи инженер Светлозар Дамянов - управител на ВиК. "В момента са заложени средства в проекта да изготвим проект за санитарно-охранителна зона. Може би в началото на следващия месец Община Шумен ще обяви обществена поръчка за избор на проектанти за тези обекти", каза той.
За да се реши проблемът с качеството на водата в Шумен, е необходимо институциите да свършат своята работа. Шуменци също призовават за по-бързи действия, защото в противен случай заплашват с протести.