Нужни са сериозни реформи в две основни икономически сфери, но ресорният министър Делян Добрев няма ясна визия как да стане това. Това призна самият той по време на седмата среща на бизнеса с правителството. Според Добрев трябва да се реформират държавните структури, които подпомагат експортните връзки на българските предприятия. Другата „неясна" реформа за министър Добрев са иновациите.
„Две са сферите, в които трябва да направим реформи. Аз още нямам ясна визия какво трябва да се направи. Затова предложения от ваша страна са добре дошли. Трябва да направим реформа в държавните структури, които подкрепят експортноориентираните предприятия, които подкрепят експорта на България. Кой се занимава в момента с тази работа? Не знаем. Може би агенцията за малки и средни предприятия? Да, те имат такива функции. Министерството има определени функции. Обаче нямаме звено, което да е ясно кое трябва да подкрепи, с какво трябва да подкрепи, откъде ще му дадем финансиране на това звено", каза министърът. Добрев обясни, че има възможности по „Техническа помощ" по ОП "Конкурентоспособност" звеното да бъде подкрепено, така че да стане първи помощник на българските предприятия, които искат да излязат на външните пазари.
Втората сфера, в която министърът би искал да се направят реформи, са иновациите. „Нямаме орган, нямаме ясно определена структура, която да се занимава с иновациите. Трябва ни нещо като единният орган за подземните богатства или единният орган по ОП "Конкурентоспособност" с ясна визия, с ясни отговорности или пък реформата, която направихме в туризма. Нещо подобно трябва да се сулчи с експортноориентираните предприятия и иновациите", каза Добрев.
В рамките на изказването си Добрев представи предстоящата си програма за пътувания като опит за подпомагане на бизнес връзките на българските компании с чужди партньори. Икономическият министър заяви, че ще работи за по-енергийноефективна реформа, което ще стане и със следващата оперативна програма, управлявана от неговото министерство. Другият опорен пункт в нея ще бъде раздаването на ваучери за иновации на бизнеса, като те няма да бъдат на принципа „даваме едни пари за наука", а ще бъдат печелени от компании, които са наясно от какво имат нужда, за да подобрят производството си.