Споразумяха се за европейски план за финансовата криза
Споразумяха се за европейски план за финансовата криза / снимки: ЕPA/BGNES

Лидерите на страните от еврозоната постигнаха съгласие по план за съвместно справяне с банковата криза чрез рекапитализация на банките и гарантиране на междубанковите заеми, съобщи френският президент Никола Саркози, цитиран от АФП.

След срещата на ръководителите на държавите от еврозоната в Париж, Саркози подчерта, че планът обхваща "всички аспекти на финансовата криза". Страните ще разкрият подробностите по националните си планове в понеделник, но всички приеха определен пакет от мерки, целящ да възвърне доверието във финансовата система. Новите процедури ще действат до 31 декември 2009 г., заяви френският президент. Засега не се разкрива какъв е размерът на средствата по плана.

Страните се съгласиха да гарантират средносрочни заеми между банки, които отскоро са прекалено притеснени от излагането си на нови кредитори, и да вземат мерки за рекапитализиране, а ако е необходимо, за реструктуриране на фалиралите банки.

Така наречената "кредитна криза", предизвикана от проблемите в междубанковото кредитиране, създаде проблеми с ликвидността в икономиката и заплаши оцеляването на множество банки и предприятия.

Според евролидерите по-нататъшни съгласувани действия са спешно необходими, предвид продължаващото замразяване на междубанковия пазар и ефекта от финансовата криза върху реалната икономика.

Това налага Европейският съюз и правителствата на страните от еврозоната, централните банки и органите, контролиращи финансовия сектор, да се споразумеят за общ подход, целящ да: осигури подход
Споразумяха се за европейски план за финансовата криза
netinfo
ящи ликвидни условия за финансовите институции; улесни финансирането на банките, което в момента е затруднено; снабди финансовите институции с допълнителни капиталови ресурси; позволи ефективна рекапитализация на нуждаещите се банки; осигури достатъчна гъвкавост в прилагането на счетоводните правила; подобри процедурите за сътрудничество между европейските страни."

"Правителствата потвърждават ангажимента си да избегнат провала на системно релевантни институции чрез подходящите средства, включително рекапитализация. При това ще се внимава за гарантирането на интересите на данъкоплатците и ще се гарантира, че съществуващите акционери и мениджъри понасят необходимите последствия от намесата."

Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Дурау Барозу заяви, че е поет "правилният курс", който "да сложи край на прекаления пазарен песимизъм". Белгийският министър на финансите Дидие Рейндерс предупреди, че експертите може да имат нужда от няколко дни, за да се определят конкретните цифри. "В момента всяка страна трябва да определи сумата, която е готова да отдели. Това трябва да стане ясно до сряда", обясни Рейндерс.

В сряда 15-те страни ще се срещнат отново в Брюксел, този път с участието на 12-те страни от ЕС, в които не е въведено еврото. Той изрази надежда, че в сряда целият Европейски съюз ще се съгласи с двата принципа на рекапитализация на банките, ако това е необходимо, и държавно гарантиране на заемите.

"Надявам се, че през следващите дни ще можем да отидем една стъпка напред и да заявим колко финансови средства държавите са готови да сложат на масата. Мисля, че ако всички държави обявят това, няма да имаме истински европейски фонд, но ще знаем с колко разполагаме, за да възстановим финансовата система", заяви финансовият министър.