Кандидатите за държавни служители ще държат тест за постъпване на работа. Това реши парламентът, който прие на второ четене текстове от промените в Закона за държавния служител.
Постъпването на държавна служба в съответната администрация задължително ще се предхожда от конкурс, който вече ще включва централизиран етап и децентрализиран етап.
Всеки 16-и българин е чиновник
Централизираният етап на конкурса ще се организира от Института по публична администрация и ще се провежда чрез тестове за определяне нивото на общите компетентности и на основните познания, необходими за заемането на държавна служба. Когато длъжността, за която се провежда конкурс, е ръководна, централизираният етап ще включва тест за определяне нивото на общата компетентност и познания, необходими за заемането на ръководни длъжности.
Кандидатите не може да се явят на тест повече от два пъти в рамките на една година.
Резултатите от успешно издържаните тестове ще са валидни за срок от три години от датата на обявяването им.
До участие в децентрализирания етап на конкурса ще се допускат само кандидати, които са издържали успешно теста или са с признати за валидни резултати. Децентрализираният етап на конкурса ще се провежда от специална конкурсна комисия.
Преминаването на държавна служба в друга администрация ще се извършва след успешно издържан тест, ако служителят се назначава за първи път на ръководна длъжност.
Държавен служител, който работи в една администрация и едногодишният срок за изпитване е изтекъл, може да бъде назначен в друга администрация без провеждане на конкурс за длъжността, ако отговаря на условията за нейното заемане, записаха още депутатите. Всички длъжности ще бъдат обявявани в Информационния портал за мобилност на служителите в държавната администрация.
Назначаването ще се извършва след сключване на писмено споразумение между определения да заеме длъжността служител и органите по назначаването на двете администрации.
Органът по назначаването ще прекратява служебното правоотношение без предизвестие, ако държавният служител е назначен без конкурс, когато провеждането му е задължително и ако длъжността бъде определена за заемане при пълно работно време, записаха депутатите.
Орган по назначаването, който е назначил държавен служител без конкурс, когато провеждането му е задължително, ще се наказва с глоба от 3000 лв., а при повторно нарушение глобата е в размер от 5000 лв.
Вкарват шпиони сред чиновниците
С промените в закона е разписана и стипендиантска програма за специалности, за които има недостиг на експерти. Стипендията може да се предоставя на студенти в български или в чуждестранни висши училища, завършили трети курс на обучението, като те се задължават да работят в съответната администрация за не по-малко от три години.
Държавният служител може да бъде назначен при непълно работно време само на експертна длъжност, реши още парламентът.
В общинските администрации може да бъдат назначавани държавни служители на длъжност "главен архитект" при непълно работно време. Дневната продължителност на непълното работно време не може да е по-кратка от 4 часа и по-дълга от 6 часа.
С измененията се регламентира сътрудничеството със синдикалните организации и правото на стачка.
Държавните служители, с изключение на висшите държавни служители, вече ще имат право на стачка при условията и по реда на Закона за уреждане на колективните трудови спорове. Те няма да получават възнаграждение за времето, през което поради участие в стачка, са преустановили изпълнението на служебните си задължения. Досега държавните служители можеха да стачкуват чрез носене на подходящи знаци и символи, протестни плакати, ленти и други, без да преустановяват изпълнението на задълженията си.