Добивът на мед тази година се очаква да спадне с 50%, прогнозира пред Дарик пчеларят от пловдивското сдружение „Акация" Николай Гайдов.
Нищожно е количеството мед, което е извадено от липов цвят, акация и рапица. Това, на което пчеларите се надяват, е предстоящият добив от слънчоглед в равнините и липов цвят в планинските райони. Гайдов сигнализира и за проблеми с пръскането срещу заразен нодуларен дерматит. Натровени пчелни семейства има в Димитровградско и Благоевградско.
Пчелите в района на Димитровград масово измират
Според пчеларя не са били спазени сроковете за предупреждение. Законът предвижда собствениците на пчелини да бъдат известявани пет дни преди началото на обезпаразитяването.
"Получавахме информация от днес за утре, което противоречи на закона. Освен това имахме указания, че в продължение на пет дни ежедневно пчелите трябва да стоят затворени в кошерите, което в тези жеги е недопустимо", каза Николай Гайдов.
Българско изобретение спасява пчелите (ВИДЕО)
Все пак той увери, че въпреки занижения добив, български мед на пазара ще има. Освен на слънчогледа, пчеларите разчитат и на меда от т. нар. късен букет. Всичко това обаче би могло да се случи, само ако метеорологичните условия го позволят и насекомите от различните пчелини са подготвени за пашите, които предстоят.