Предлагат от фонд „Земеделие” да се финансира въвеждане на доилни инсталации
Предлагат от фонд „Земеделие” да се финансира въвеждане на доилни инсталации / netinfo

От Националната асоциация на млекопреработвателите предлагат чрез фонд "Земеделие" да бъдат реализирани и финансирани 3-4 пилотни проекта за въвеждане на полуавтоматични доилни инсталации, за да се осигурят хигиенно-санитарни условия, които ще гарантират качеството на млякото и привеждането на фермите според стандартите на Европейския съюз.

За реализацията на тези проекти са необходими 500 хиляди лева, казаха от асоциацията на пресконференция днес. Според тях ако проектите са успешни, ще е необходима подкрепата на земеделското министерството и общинските служби по земеделие и

гори за въвеждане на 1000 доилни инсталации на територията на страната за около 150 милиона лева. Представителите на асоциацията подчертаха, че тази сума е несравнима със загубите, които ще понесе българското стопанство, ако не се достигнат нормите на ЕС.

За реализацията на проектите ще се организират сдружения и ще се водят преговори за мерата на съответните села, където да се пасат животните. Според председателя на асоциацията Михаил Тачев след като в Холандия без сграден фонд доят с доилни инсталации, не би трябвало да има пречка това да стане и у нас.

От началото на 2008 г. ще бъде спряно изкупуването на мляко от домакинствата и малките ферми, които не отговарят на санитарните норми на ЕС. Така 150 хиляди семейства, които гледат 250 хиляди животни, ще останат без поминък, казаха от асоциацията. Според нейни изчисления от 2008 до 2013 г. българското село ще губи около 300 милиона лева ежегодно или близо 1,5 милиарда лева за целия период.

От асоциацията настояват да бъде въведен преходен период за условията на млекопреработването, който да отговаря минимум на преходния период за качеството на млякото. В Дания този период е бил осем години, а в Полша - първо 24, а след това 36 месеца.