Парламентът започна процедура за избор на нов председател на КФН
Парламентът започна процедура за избор на нов председател на КФН / БГНЕС, архив

Парламентът започна процедура за избор на нов председател на Комисията за финансов надзор /КФН/. Депутатите и парламентарните групи имат пет дни да предлагат кандидати за поста до парламентарната комисия по бюджет и финанси в писмена форма.

Със 108 гласа "за", 39 "против" и 28 въздържали се Народното събрание прие процедурните правила за условията и реда за предлагане на кандидати за председател на КФН, представяне и публично оповестяване на документите и изслушване на номинираните, както и за избор от Народното събрание. Срокът за издигане на кандидати за поста тече от приемането на процедурните правила.

Изборът на нов председател на КФН се налага, тъй като мандатът на сегашния Стоян Мавродиев е изтекъл на 18 юни 2016 г.

От опозицията посочиха, че по закон процедурата е трябвало да бъде открита преди три месеца, но това не е направено, и попитаха защо сега се бърза, като се съкращават срокове.

От ГЕРБ обясниха, че целта е процедурата за избор на председател на КФН да приключи до края на юли, преди парламентът да излезе във ваканция.
Йордан Цонев /ДПС/ посочи, че се нарушават формалните срокове - пет дни за предложения вместо обичайните 14. Той допусна, че причината е писмо на ЕК до премиера и КФН, но според него това не може да бъде основание за бързане.
Жельо Бойчев /"БСП лява България"/ отбеляза, че с тези правила ще се опорочи процедурата за избор на председател на КФН. По думите му това е един предрешен вот. Според Бойчев ГЕРБ се опитва да избяга от своята отговорност за досегашната работа на КФН.

Делян Добрев /ГЕРБ/ коментира, че от опозицията са говорили за правила, срокове, но по-важната тема е капиталовият пазар и това е една от причините изборът да се извърши по най-бързия начин. Дали е седем дни, дали е пет дни срокът за номинации, изборът на председател на КФН трябваше да се състои преди месеци и вие трябваше да имате готовност за предложения, коментира Добрев. Той отбеляза, че мандатът на двама заместник-председатели на Комисията също е изтекъл и техни заместници трябва да бъдат предложени от председателя. Ако не приключим до края на юли, процедурата ще се проточи, защото НС през август почива, обясни той.

Правилата за избор стават равни на закона, ако Народното събрание ги приеме, коментира и председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова /ГЕРБ/. Според нея съпротивата е не срещу правилата, а срещу процедура, която може да доведе до смяна.

Радан Кънев /Реформаторски блок/ коментира, че се бърза заради писмо от ЕК. Той предупреди, че стрестестове на пенсионните фондове, проведени от настоящия състав на КФН, няма да бъдат признати от ЕК и международната инвестиционна общност.
Не ни размахвайте едно писмо на Комисията като бухалка, репликира го Йордан Цонев.
Румен Гечев /"БСП лява България"/ посочи, че стрестестове на пенсионни фондове се правят за първи път в ЕС. ЕК няма как да ни праща писмо как да правим стрестестове, които никоя европейска страна не е правила, първите ще бъдат в България, коментира той.

Съгласно приетите днес процедурни правила за избор на председател на КФН, кандидатите трябва да притежават добра професионална репутация и да отговарят на изискването за трудов и/или служебен стаж по специалността не по-малко от пет години в сферата на правото, икономиката или финансите през последните десет години. Кандидатите за поста подлежат и на проверка за принадлежност към бившата Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия.
Допуснатите кандидати ще бъдат изслушани в бюджетната комисия, а след това предложени за гласуване в пленарната зала по азбучен ред. За избран ще се счита кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители.

Източник: БТА