Три години след началото на широко заимстваната система за наемане на обществени велосипеди Париж полага все повече усилия да се превърне в столица, удобна за каране на колело, наравно с такива градове - рай за велосипедистите като Амстердам и Берлин, предаде Ройтерс.
Стотици километри нови велоалеи са направени по улиците на Града на светлините, велосипедистите печелят нови пътни права, а обществената служба за наемане на велосипеди, създадена от кмета социалист Бернар Деланое през 2007 година, се разраства, за да насърчи повече парижани да оставят моторните превозни средства.
Целта е броят на велосипедистите по булевардите на френската столица да се удвои за едно десетилетие.
С изключение на Тур дьо Франс, който приключва всяка година със символично спускане по Шан-з-Елизе, велосипедите бяха рядка гледка по парижките улици.
Велосипедистите имаха малко права и въртенето на педали през столицата беше високо рисково приключение, свързано с страховити инциденти на фона на известните с лошия си нрав парижки таксиметрови шофьори.
Това започна да се променя в края на 1995 година, когато стачките на обществения транспорт блокираха Париж и принудиха много негови жители да се качат на колелета.
Шест години по-късно Деланое пое властта и започна компания за намаляване на пътното движение и замърсяването в центъра на града. Той направи някои от първите велосипедни алеи и затвори улици за колите през уикендите като част от кампанията "Париж диша".
Голямата промяна обаче дойде преди три години с въвеждането на Велиб - система на самообслужване, която позволява на парижани и туристите да скочат на велосипед, паркиран на едно от многото определени за това места из столицата и да го оставят на друго такова място в града.
Хората, които ползват Велиб могат да си вземат абонамент за ден, седмица или за цяла година, като целогодишно ползване струва 29 евро. Първият половин час от пътуването е безплатно, като цената нараства постепенно след тези 30 минути.
След началото на системата през юли 2007 година е имало известни проблеми. Градът е бил принуден за сметка на данъкоплатците да замени всичките 20 000 колелета за две години, тъй като много от тях са били откраднати или повредени.
Но като цяло системата Велиб, създадена и управлявана от рекламния гигант Жи Се Деко (JC Decaux) срещу допълнителни места за реклама по парижките улици, има огромен успех. Около 162 000 парижани имат дългосрочен абонамент, като са регистрирани 80 милиона ползвания на услугата през първите три години. Нова функция на АйФон (iPhone) позволява на ползващите Велиб да видят колко паркирани велосипеда има на всяко от общо 1800-те места, създадени за тази цел в Париж.
През юли Лондон обяви подобна велосипедна система, изградена по модела на парижката. Брюксел въведе миналата година нова велосипедна услуга наречена Вило!.
Според новите планове, одобрени от градския съвет през юни, Париж ще увеличи мрежата си от велосипедни алеи до 700 километра до 2014 година, като сега дължината й е 430 километра.
Градската управа обеща да прави нови 1000 места за паркиране на велосипеди годишно и ще бъде създадена "къща на велосипеда", където ще се дават колелета под наем, ще се поправят и ще се предоставят други услуги за велосипедистите.
Плановете са толкова мащабни, че има опасения велосипедистите да не заменят таксиметровата напаст по парижките улици.(БТА)