Кърпят дупки по пътищата с 15-20 млн. лв. тази година
Кърпят дупки по пътищата с 15-20 млн. лв. тази година / снимка: DarikNews.bg, архив
Кърпят дупки по пътищата с 15-20 млн. лв. тази година
50486
Кърпят дупки по пътищата с 15-20 млн. лв. тази година
  • Кърпят дупки по пътищата с 15-20 млн. лв. тази година

Веднага щом снеготопенето приключи ще започнат ремонтите на пътната настилка, заяви председателят на управителния съвет на АПИ инж. Лазар Лазаров по време на международна конференция на тема „Пътна безопасност". Между 15 и 20 милиона лева са средствата, предназначени за кирпенето на дупки по пътищата за тази година. По думите на Лазаров ресурсите, които се заделяни за пътна инфраструктура през изминалите години, не са били достатъчни, вследствие на което в момента има пътища, неремонтирани от 30 години. Амбицията на агенцията е по-голям брой от тях да бъдат рехабилитирани. Лазаров обясни, че в момента основните пътища в страната, сред които и магистралите, се закърпват със студена асфалтова смес, която има временен ефект, а подновяването на ремонтите ще продължи през лятото.

Тази година ще започне строителството на редица скоростни пътища, Лазаров. В началото на лятото се очаква да бъде направена първата копка на пътя София-Калотина. По думите на шефа на АПИ няма сериозни поражения върху новостроящите се магистрали, вследствие на наводненията. Сред най-невралгичните места, които се нуждаят от ремонт на пътната настилка обаче е участъкът от автомагистрала „Тракия" между Пазарджик и тунела „Траянови врата". Между 15 и 20 млн. лв. са парите, които ще послужат за запълване на дупките по пътните настилки в страната, обясни Лазаров.

Бюджетът за запълването на дупки е твърдо определен, така че с тези пари веднага след снеговете ще се започне изкърпването, каза Лазаров. Той допълни, че по магистралите и главните пътища дупки ще бъдат пълнени и със студена смес и този процес тече и в момента, защото по думите на шефа на пътната агенция няма как да бъдат оставени тези направления с дупки и хората да търпят щети.

Около 400 хиляди лева са глобите, които са наложени на снегопочистващите фирми в цялата страна за ноември и декември. По думите на Лазаров се очаква за януари, когато снеговалежите бяха най-обилни, санкциите за фирмите, които не са се справили с почистването, да бъдат по-сериозни. Той обясни, че парите от глобите ще се прибавят към бюджета, предназначен за ремонти по пътищата.

Още икономически новини четете в Lev.bg