Експерт очаква до края на 2014-а таванът за бързите кредити да се промени или да отпадне
Експерт очаква до края на 2014-а таванът за бързите кредити да се промени или да отпадне / снимка: Sofia Photo Agency
Експерт очаква до края на 2014-а таванът за бързите кредити да се промени или да отпадне
71772
Експерт очаква до края на 2014-а таванът за бързите кредити да се промени или да отпадне
  • Експерт очаква до края на 2014-а таванът за бързите кредити да се промени или да отпадне

Нужен е отделен закон за ипотечните кредити, коментира в интервю за Дарик кредитният консултант Тихомир Тошев. Той смята, че са били необходими по-дълги дебати по промените в Закона за потребителския кредит, като се отдели ипотечното кредитиране в нов нормативен акт. Тихомир Тошев очаква до края на годината таванът за лихвите, засягащ най-вече т.нар. бързи кредити, да бъде променен като размер или премахнат.

Въвеждането на таван на общата цена на кредитите предизвика реакция от страна на небанковите финансови институции. Според фирмите за бързи кредити така заемите, отпускани от дружествата за потребителско кредитиране, няма да поевтинеят, а ще изчезнат. Годишният процент на разходите (ГПР) включва освен лихвата всички такси и комисиони, свързани с обслужването на заеми. При бързите кредити той достигаше трицифрени стойности.

Редно е да има отделен закон за ипотечните кредити

Според изпълнителния директор на Кредит Център Тихомир Тошев приетите преди дни законови промени няма да причинят „големи беди" на кредитирането в страната, но и големи ползи не трябва да се очакват от тях. Ипотечният кредит е най-сериозният финансов продукт, с който човек се сблъсква в живота си и особено на фона на приетата евродиректива за ипотечните кредити, беше редно да има отделен закон, коментира той.

Тихомир Тошев прогнозира излизането на голяма част от фирмите за бързи кредити в сивия сектор. „В момента оскъпяването на 100 лева взети за един месец е 30 лева, т.е. след месец човек трябва да върне 130 лева. Слагайки таван от 50,5 % означава, че тези фирми срещу отпуснати 100 лева трябва да получават в края на месеца 104,20 лв. 4,20 лева не може да бъде достатъчен приход, който да покрие всички разходи на тези фирми", коментира кредитният консултант.

По думите му въведеният таван на лихвите ще върне отново възможността фирми и хора от сивия сектор да започнат да дават такъв тип кредитиране. „Много се надявам и политиците да оценят в следващите месеци какво точно са направили, гласувайки такъв таван и как той се е отразил на отделните сегменти в кредитирането. И се надявам, че до края на годината това ще се промени - таванът ще бъде променен или ще бъде премахнат, за да се осигури нормално функциониране на този бранш", коментира Тихомир Тошев.

Пазарът на жилищните кредити продължава да е свит

Около 165 хиляди е броят на ипотечните кредити в България в момента, пазарът продължава да е свит и сравнително малък на фона на този в Европа. „Минимални са ръстовете през последните няколко години - 2012 г. спрямо 2013 г. ръстът на обема при ипотечните кредити е под един процент - 0,8. Реално като брой изтеглени кредити ръстът е около 4 на сто. Основно този вид кредит е за покупка на жилище, като клиентите изчакват в момента и новите законови промени", коментира Тошев.

Той прогнозира, че цената на кредита ще остане същата, като някои такси ще изчезнат, но ще ги видим в посока по-висока лихва или в такси с други имена. Няма как законодателно да се променят лихвите, напомни експертът.

Според него едва ли всички клиенти със стари ипотечни кредити ще трябва сега да преподписват старите си договори, заради новото изискване да няма наказателна такса при предсрочното им погасяване. По-вероятно било тази клауза да залегне в общите условия.

Да мислим за рефинансиране при поне 2 пункта разлика в лихвата

Тихомир Тошев не очаква бум на своебразно „банково номадство" чрез рефинансиране на кредити, въпреки че през последните четири години мнозина българи предприемали подобна стъпка.

Той съветва да се планира рефинансиране на съществуващ ипотечен кредит, когато текущата ни лихва е по-висока с поне два процентни пункта от новото предложение, което имаме. Всеки случай е индивидуален, подчерта обаче експертът и напомни, че рефинансирането е сложна процедура и скъпа, въпреки отпадналата наказателна такса за предсрочно погасяване и затова първо е добре да се опита предоговаряне на условията в настоящата банка.

Според него тепърва предстои да си види каква ще бъде стойността на новия ипотечен кредит, за чието погасяване в случай на неплатежоспособност ще служи единствено заложеният имот. Такъв ипотечен продукт ще бъде малко по-скъп, но с доста по-нисък процент на финансиране, прогнозира Тихомир Тошев, като допълни, че при новия тип кредит вероятно банките ще финансират до 60 на сто от стойността на ипотеката. За разлика от настоящите жилищни кредити, където се отпуска заем най-често до 90 процента от цената на имота.

Индексите ще растат, оттам и лихвата ще се движи бавно нагоре

Пазарните индекси, върху които се формират лихвите, в момента заради кризата са на исторически ниски нива. Така че оттук нататък те ще започнат да растат, движението на лихвата при всички положения ще бъде нагоре - с бавни стъпки, но нагоре и затова съветът ми е при подписването на дългосрочни договори, да не ги прибираме в чекмеджето, а периодично да следим кредита, коментира още Тихомир Тошев.

Задържа се тенденцията левовите кредити да са по-атрактивни. Най-ниската цена при ипотеките е в лева, това спестява средства и за превалутиране и затова от началото на годината около 75 на сто от ипотечните кредити са изтеглени в лева, обясни Тошев.

Нивото на необслужваните кредити се стабилизира през 2013 г. и вероятно няма да нараства, коментира още експертът. От лошите кредити трябва да извадим урокът, че неправилно преценените задължения спрямо доходите ни, може да ни донесе сериозни проблеми, допълни той.

Цялото интервю с Тихомир Тошев чуйте в radio.dariknews.bg