Интервю на Юлиян Огнянов с Любомир Христов, изпълнителен директор на "Централен депозитар" АД
Г-н Христов, във ваше интервю малко след като заехте поста, казвате, че Депозитарът е в добро работещо състояние, но допълвате, че то може да бъде много по-добро. Ако направим сега равносметка, след няколко месеца под ваше ръководство, какво се подобри?
Една година е формален водораздел. Мисля, че се натрупа достатъчно време, за да се опитаме да погледнем назад и да видим какво е станало. С радост мога да кажа, че се потвърждава моята първоначална оценка, че Депозитарът работи добре. Това се вижда най-малко от факта, че Депозитарът функционира без сътресения и без прекъсвания. От месец май насам протича и сетълментът на сключените на пода на БФБ сделки, както и извън регулирания пазар, и регистрацията на емисиите от увеличенията на капитала. Всичко върви без проблеми. Що се отнася до това, че работата може да бъде усъвършенствана, това също продължава да бъде в сила. За изминалото време през изтеклата 2007 г. успяхме с усилията на целия колектив да направим крачки в правилната посока. Неща, които не се забелязват и не бива да се забелязват, но ще доведат до увеличаване на надеждността, сигурността и ефективността на работата на Централния депозитар. Един такъв пример е завършването на проекта по миграцията към Oracle 10g от Oracle 9i на нов, по-мощен хардуер. Това стана между септември и декември миналата година. Този преход ще има значение за увеличаването на капацитета на Депозитара и в крайна сметка за инвестиционните посредници, които няма да забележат и няма да им се случват неща, свързани с техническата страна на нещата. Какъв ще бъде ефектът за клиентите? Те няма да забележат влошаване и прекъсване на комуникацията.
Прекъсване на работата обаче имаше в началото на миналата година!
Частично това беше и заради старата версия на софтуера. Факт е, че в един голям и сложен софтуер непрекъснато се откриват и отстраняват определени проблеми. Това е направено в новата версия на компанията Oracle. Т.е. простичко казано така ще го забележат клиентите – няма да срещнат проблеми, рискът за появата на които при запазване на старата система би бил голям.
В края на годината или в началото освен равносметка се поставят и приоритетите за следващите 12 месеца. Какво Вие бихте желали да се свърши като дейност в Депозитара?
Първото нещо, което съм сигурен, че ще се случи, защото вече сме го обсъждали /приели сме бюджета за 2008 г./ е, че нашите членове и клиенти няма да забележат промяна в тарифата. Няма да има намаление, но няма да има и увеличение. Основната цел продължава да бъде повишаване на надеждността, сигурността и ефективността на услугите. Ефективността е важен аспект, защото това, с което Депозитарът успя да се справи през миналата година е едно значително увеличаване на оборотите. Това, което е по-известно и по-интересно, са оборотите, измерени в левове. Обемът на нашата работа обаче, е оборотите, измерени в брой сделки. Например, от нормални 2000 в началото на годината, нивата се стабилизираха на 2500 и над 3000 сделки на ден в края на 2007г. Повишаването на ефективността при нас и отстраняването или намаляването на дела на оставащите ръчни операции е важно, за да можем да се запазим като относително малка организация, за да не се налага да се разширяваме с нови хора, което би довело до по-големи разходи и би се отразило в тарифите.
Друга работа, която имаме да вършим, е да поддържаме нивото и услугите спрямо променящата се регулация. Знаете, че влезе новият ЗПФИ. От него следват редица наредби. Даже и в момента КФН е разпространила за обсъждане сериозни промени в Наредба 16, която е за маржин покупките, късите продажби и заемането на ценни книжа. Тази наредба съществува от 2004 г., но на практика не се прилага. Сега имаме развитие на пазара. Това изисква и сериозни промени и при нас.
Това, което бих искал да се случи и за което работим, е Централният Депозитар да установи първата връзка с друг централен Депозитар от страна-членка на ЕС. Моята амбиция е специално за Clearstream. Защото ефектът от връзка с Clearstream ще бъде в предоставянето веднага на достъп на българските инвеститори до 43 други пазари, а от друга страна би дало възможност, достъп на инвеститорите от 43 други държави към българския пазар. Което ще има благотворно влияние върху ликвидността на борсата.
След първи ноември поне на теория вече може да има и конкурент на депозитара, как гледате на конкуренция, но неформално, защото обикновено всички казват, че конкуренцията е добра за пазара.
Конкуренцията е нещо много хубаво, когато си клиент, но когато си доставчик тя не е от най-приятните неща, които могат да ти се случат. Аз също гледам с добро око и в това отношение няма да ви изненадам. Защото Депозитарът, както и Борсата не съществуват сами за себе си. Те са инфраструктурата на капиталовия пазар. Всеки един конкурентен натиск най-малкото ни стимулира да работим и усъвършенстваме своята дейност. Без конкуренция е малко скучно.
В края на миналата година беше поставен въпросът за съкращаването на периода на сетълмента, там ще има ли промени?
Със сигурност времето за съкращаване на периода на сетълмента не стои на дневен ред през 2008 г. и аз лично не разбирам защо и кой поставя този въпрос. Стандартният период на сетълмента по света е Т+3, ние правим сетълмент на Т+2 и една част от участниците на пазара изпитват затруднения. Искам да уточня, че става въпрос за коригиране на грешките и това са главно локалните попечители, които имат много по-дълга верига на потвърждения и съгласувания на съобщенията. Струва, че когато задейства заемането на ценни книжа, късите продажби и маржин покупките, желанията за съкращаване периода на сетълмент ще отпаднат. По принцип ние можем да направим сетълмента и на Т+0, стига всички съобщения да са налице, стига да са коректни и парите да са налице ние нямаме никакъв проблем.
Борсата от средата на година я чака нова система – XETRA, ще промени ли тя и работата на ЦД?
Безспорно ще окаже влияние, защото ние обменяме данни с борсата всекидневно. Работим с ръководството на Борсата в тясна връзка и сме информирани за техните непосредствени планове за това, което предстои и ще уточняваме техническите изисквания. Няма да чакаме борсата да внедри новата платформа и чак тогава да видим какви са последиците. Към настоящия момент ние още нямаме техническите спецификации за това какви точно ще бъдат изискванията и как те ще се променят тези изисквания за обмяна на информация между Депозита и Борсата.
Просто да ви кажа за какво става дума. Имаме вече насрочен конферентен разговор с партньорите на борсата от Франкфурт за края на януари, в който и ние ще бъдем поканени и ще участваме. Там ще започнем изясняване на техническите изисквания. Така че участниците на пазара съм убеден, че няма да бъдат поставени в ситуацията да се притесняват от новата търговска платформа, че ще предизвика трусове.
Какво е вашето мнение за приватизацията на ЦД?
Съветът на директорите на Централен депирозитар не е получавал мандат за приватизация. Моята задача е да максимизирам вътрешната стойност на Централния депозитар, независимо от това кой е акционер. Въпросът за собствеността на Депозитара е въпрос на неговите акционери.

12 минути
Парламентът задължи пет институции да направят Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система
Народното събрание задължи министъра на труда и социалната политика, министъра на ...
21 минути
Доналд Тръмп пристигна в Катар (СНИМКИ)
Президентът на САЩ Доналд Тръмп пристигна в Катар, втората спирка от обиколката му ...
27 минути
Израел ликвидира командир на „Хизбула“ в Ливан
Израелската армия обяви, че е ликвидирала член на проиранското движение "Хизбула" в ...
34 минути
Полша разкри опит за намеса в президентските избори
Полша съобщи днес, че е разкрила опит за намеса в президентските избори в страната ...
35 минути
България предоставя хуманитарна помощ на Мианмар в размер на 200 000 лв.
Правителството реши да предостави безвъзмездна хуманитарна помощ на Мианмар, съобщиха ...
Късна овулация: как да я разпознаем и как влияе на зачеването?
Късна или забавена овулация е овулация, която настъпва след 21-ия ден от менструалния цикъл. Овулацията ...
53 минути
Заместник-кметът по финанси на София: Министерство на финансите разпространява внушения
Заместник-кметът по финанси на София Иван Василев с позиция след брифинга на финансовия ...
1 час
Шанс за нов живот: Върнаха в природата оцелял след отравяне египетски лешояд (СНИМКИ)
Оцелял след отравяне египетски лешояд бе върнат в дивата природа край момчилградското ...
1 час
Гроздан Караджов: Ускорено е изграждането на националната детска болница
Ускорено е изграждането на националната детска болница след заварения престой, каза ...
1 час
Тръмп заяви, че не знае дали Путин ще се появи на преговорите в Турция
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви днес, че не знае дали руският президент Владимир ...
1 час
126 мерки за подпомагане на малките и средните предприятия отчете икономическото министерство
Министерството на икономиката и индустрията публикува отчет по изпълнението на мерките ...
1 час
Атанас Атанасов заподозря, че „някъде в Москва натискат копчето на Радев”
Депутатът от ПП-ДБ и председател на “Демократи за силна България” Атанас Атанасов ...
1 час
Заловиха 18-годишен тийнейджър, удрял с метална тръба мъже в София и ги ограбил
Брутален грабеж в София. Заловиха 18-годишен тийнейджър, удрял с метална тръба мъже ...
1 час
Папа Лъв ХІV: Войната никога не е неизбежна, оръжията трябва да замлъкнат
Папа Лъв ХІV предложи днес посредничество във военните конфликти по света по време ...
1 час
Транспортираха с медицински хеликоптер до София 19-годишен младеж от монтанската болница
Медицински хеликоптер транспортира от болницата в Монтана до София 19-годишен младеж ...
1 час
Партията на албанския премиер Еди Рама печели голяма изборна победа
Социалистическата партия на албанския премиер Еди Рама е спечелила над 52% от гласовете ...
1 час
Държавата одобри над 47 милиона лева за безплатни учебници от 1 до 12 клас
Държавата одобри допълнително 47 млн. лева за закупуване на учебници, става ясно от ...
1 час
Конник без глава откриха археолозите в Хераклея Синтика (ВИДЕО)
На конник без глава се натъкнаха археолозите от екипа на проф. д-р Людмил Вагалински ...
2 часа
Държавата отпусна над 3 милиона лева за изплащане на санкция, наложена от Съда на ЕС
Държавата отпусна средства от централния бюджет за изплащане на санкция, наложена ...
2 часа
Предвиждат забрана за движение на тротинетки в пешеходни зони и по тротоари в Смолян
Община Смолян ще издаде заповед за забрана на движението на тротинетки по пешеходните ...
2 часа
Доживотен затвор за мъж за убийство заради 42 лв. в Русенско
Състав на Окръжния съд в Русе призна за виновен 44-годишния мъж, обвинен за умишлено ...
2 часа
Ето къде столичани могат да предадат отпадъци от мазета, гаражи и тавани
Столичната община продължава провеждането на МаГаТа Фест с четвърто издание в столичния ...
2 часа
Промени в движението по АМ „Струма“ на 15 и 16 май
На 15 и 16 май движението при 52-ри км на АМ „Струма“ в посока Благоевград ще e в изпреварващата ...
2 часа
Варна дава старт на лято 2025 с голям концерт под открито небе
Община Варна ще открие официално летния туристически сезон с мащабен концерт-спектакъл ...
2 часа
Кремъл отново отказа да каже кой ще отиде на преговорите с Украйна
Кремъл отново отказа да съобщи кой ще бъде изпратен на преговорите с Украйна в Турция ...
2 часа
Румен Гечев напуска БСП
Румен Гечев съобщи, че прекратява членството си в БСП. Като причина той посочи решението ...
2 часа
Пътят Пещера - Батак е затворен заради паднала скална маса
Поради свлякла се скална маса и пръст на пътя Пещера- Батак трасето е временно затворено, ...
2 часа
Седем медици са арестувани за фиктивни здравни книжки и направления в Пловдив
Петима общопрактикуващи лекари, медик, служител при един от лекарите, както и собственик ...
2 часа
Стреляха по рецидивист с джип след зрелищна гонка с полицаи, куче и дрон
Униформени от управленията в Пазарджик и Пещера задържаха след гонка дързък беглец ...
3 часа
18 години затвор за мъж за жестоко убийство в София
По обвинителен акт на Софийска градска прокуратура (СГП) окончателно е признат за виновен ...
3 часа
Тръмп се срещна в Рияд с временния президент на Сирия Ахмед аш Шараа
Президентът на САЩ Доналд Тръмп се срещна днес с временния президент на Сирия Ахмед ...
3 часа
ГЕРБ-СДС: Днешната стачка в транспорта е пряк резултат от хаотичната политика на „Спаси София“
От ГЕРБ-СДС излязоха с декларация относно стачката на транспортните работници.
Ето ...
3 часа
Градушка нанесе големи щети на маслинови насаждения на Халкидики
Силна градушка причини големи щети по маслиновите насаждения в планинските райони ...
3 часа
Къде няма да има вода в София
"Софийска вода" временно ще прекъсне водоснабдяването в някои части на София, съобщиха ...
3 часа
United Group e най-зелената компания в България в сектор телекомуникации
United Group, водещата телекомуникационна и медийна група в Югоизточна Европа, част от която ...
3 часа
Не избраха Стиляна Георгиева за ръководител на районната прокуратура в София
Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет не избра Стиляна Георгиева за ръководител ...
3 часа
Премиерът: Това е най-бързо приетата програма за управление за последните 15 години
Министър-председателят Росен Желязков и тримата вицепремиери Томислав Дончев, Атанас ...
3 часа
Иззеха голямо количество наркотици след акция в София, заловиха дилър (СНИМКИ)
Иззеха близо половин килограм марихуана и други видове наркотици при акция в София, ...
3 часа
Застреляха куче на улица
Застреляха куче на улица в село Добротица, община Антоново, съобщиха от полицията.
Сигналът ...
3 часа
Мирчев: Миналата седмица ГЕРБ „покриха и санираха „Възраждане“
Днес в дневния ред липсваше една точка и това е точката за имунитетите на "Възраждане". ...
3 часа
Почина Хосе Мухика, най-скромният президент в света
Бившият президент на Уругвай Хосе Мухика, някогашен марксистки партизанин и фермер ...