Централен депозитар отчита по 3000 сделки на ден
Централен депозитар отчита по 3000 сделки на ден / netinfo
Интервю на Юлиян Огнянов с Любомир Христов, изпълнителен директор на "Централен депозитар" АД

Г-н Христов, във ваше интервю малко след като заехте поста, казвате, че Депозитарът е в добро работещо състояние, но допълвате, че то може да бъде много по-добро. Ако направим сега равносметка, след няколко месеца под ваше ръководство, какво се подобри?

Една година е формален водораздел. Мисля, че се натрупа достатъчно време, за да се опитаме да погледнем назад и да видим какво е станало. С радост мога да кажа, че се потвърждава моята първоначална оценка, че Депозитарът работи добре. Това се вижда най-малко от факта, че Депозитарът функционира без сътресения и без прекъсвания. От месец май насам протича и сетълментът на сключените на пода на БФБ сделки, както и извън регулирания пазар, и регистрацията на емисиите от увеличенията на капитала. Всичко върви без проблеми. Що се отнася до това, че работата може да бъде усъвършенствана, това също продължава да бъде в сила. За изминалото време през изтеклата 2007 г. успяхме с усилията на целия колектив да направим крачки в правилната посока. Неща, които не се забелязват и не бива да се забелязват, но ще доведат до увеличаване на надеждността, сигурността и ефективността на работата на Централния депозитар. Един такъв пример е завършването на проекта по миграцията към Oracle 10g от Oracle 9i на нов, по-мощен хардуер. Това стана между септември и декември миналата година. Този преход ще има значение за увеличаването на капацитета на Депозитара и в крайна сметка за инвестиционните посредници, които няма да забележат и няма да им се случват неща, свързани с техническата страна на нещата. Какъв ще бъде ефектът за клиентите? Те няма да забележат влошаване и прекъсване на комуникацията.

Прекъсване на работата обаче имаше в началото на миналата година!

Частично това беше и заради старата версия на софтуера. Факт е, че в един голям и сложен софтуер непрекъснато се откриват и отстраняват определени проблеми. Това е направено в новата версия на компанията Oracle. Т.е. простичко казано така ще го забележат клиентите – няма да срещнат проблеми, рискът за появата на които при запазване на старата система би бил голям.

В края на годината или в началото освен равносметка се поставят и приоритетите за следващите 12 месеца. Какво Вие бихте желали да се свърши като дейност в Депозитара?

Първото нещо, което съм сигурен, че ще се случи, защото вече сме го обсъждали /приели сме бюджета за 2008 г./ е, че нашите членове и клиенти няма да забележат промяна в тарифата. Няма да има намаление, но няма да има и увеличение. Основната цел продължава да бъде повишаване на надеждността, сигурността и ефективността на услугите. Ефективността е важен аспект, защото това, с което Депозитарът успя да се справи през миналата година е едно значително увеличаване на оборотите. Това, което е по-известно и по-интересно, са оборотите, измерени в левове. Обемът на нашата работа обаче, е оборотите, измерени в брой сделки. Например, от нормални 2000 в началото на годината, нивата се стабилизираха на 2500 и над 3000 сделки на ден в края на 2007г. Повишаването на ефективността при нас и отстраняването или намаляването на дела на оставащите ръчни операции е важно, за да можем да се запазим като относително малка организация, за да не се налага да се разширяваме с нови хора, което би довело до по-големи разходи и би се отразило в тарифите.

Друга работа, която имаме да вършим, е да поддържаме нивото и услугите спрямо променящата се регулация. Знаете, че влезе новият ЗПФИ. От него следват редица наредби. Даже и в момента КФН е разпространила за обсъждане сериозни промени в Наредба 16, която е за маржин покупките, късите продажби и заемането на ценни книжа. Тази наредба съществува от 2004 г., но на практика не се прилага. Сега имаме развитие на пазара. Това изисква и сериозни промени и при нас.

Това, което бих искал да се случи и за което работим, е Централният Депозитар да установи първата връзка с друг централен Депозитар от страна-членка на ЕС. Моята амбиция е специално за Clearstream. Защото ефектът от връзка с Clearstream ще бъде в предоставянето веднага на достъп на българските инвеститори до 43 други пазари, а от друга страна би дало възможност, достъп на инвеститорите от 43 други държави към българския пазар. Което ще има благотворно влияние върху ликвидността на борсата.

След първи ноември поне на теория вече може да има и конкурент на депозитара, как гледате на конкуренция, но неформално, защото обикновено всички казват, че конкуренцията е добра за пазара.

Конкуренцията е нещо много хубаво, когато си клиент, но когато си доставчик тя не е от най-приятните неща, които могат да ти се случат. Аз също гледам с добро око и в това отношение няма да ви изненадам. Защото Депозитарът, както и Борсата не съществуват сами за себе си. Те са инфраструктурата на капиталовия пазар. Всеки един конкурентен натиск най-малкото ни стимулира да работим и усъвършенстваме своята дейност. Без конкуренция е малко скучно.

В края на миналата година беше поставен въпросът за съкращаването на периода на сетълмента, там ще има ли промени?

Със сигурност времето за съкращаване на периода на сетълмента не стои на дневен ред през 2008 г. и аз лично не разбирам защо и кой поставя този въпрос. Стандартният период на сетълмента по света е Т+3, ние правим сетълмент на Т+2 и една част от участниците на пазара изпитват затруднения. Искам да уточня, че става въпрос за коригиране на грешките и това са главно локалните попечители, които имат много по-дълга верига на потвърждения и съгласувания на съобщенията. Струва, че когато задейства заемането на ценни книжа, късите продажби и маржин покупките, желанията за съкращаване периода на сетълмент ще отпаднат. По принцип ние можем да направим сетълмента и на Т+0, стига всички съобщения да са налице, стига да са коректни и парите да са налице ние нямаме никакъв проблем.

Борсата от средата на година я чака нова система – XETRA, ще промени ли тя и работата на ЦД?

Безспорно ще окаже влияние, защото ние обменяме данни с борсата всекидневно. Работим с ръководството на Борсата в тясна връзка и сме информирани за техните непосредствени планове за това, което предстои и ще уточняваме техническите изисквания. Няма да чакаме борсата да внедри новата платформа и чак тогава да видим какви са последиците. Към настоящия момент ние още нямаме техническите спецификации за това какви точно ще бъдат изискванията и как те ще се променят тези изисквания за обмяна на информация между Депозита и Борсата.

Просто да ви кажа за какво става дума. Имаме вече насрочен конферентен разговор с партньорите на борсата от Франкфурт за края на януари, в който и ние ще бъдем поканени и ще участваме. Там ще започнем изясняване на техническите изисквания. Така че участниците на пазара съм убеден, че няма да бъдат поставени в ситуацията да се притесняват от новата търговска платформа, че ще предизвика трусове.

Какво е вашето мнение за приватизацията на ЦД?

Съветът на директорите на Централен депирозитар не е получавал мандат за приватизация. Моята задача е да максимизирам вътрешната стойност на Централния депозитар, независимо от това кой е акционер. Въпросът за собствеността на Депозитара е въпрос на неговите акционери.