Причините за кризата в еврозоната още не са изцяло отстранени и правителствата на изпадналите във финансови затруднения страни от валутния съюз не трябва да намаляват усилията си за консолидирането на своите бюджети. Това заявява управителят на германската централна банка (Deutsche Bundesbank) Йенс Вайдман в интервю за вестник "Франкфуртер алгемайне зонтагсцайтунг", цитирано от ИТАР-ТАСС.
"Още дълго време няма да могат да бъдат отстранени всички причини за кризата", казва той.
По думите му, ако политиците не пожелаят повече да се борят с кризата и просто чакат централната банка "да вади кестените от огъня", то тогава състоянието на европейската икономика може значително да се влоши.
ИТАР-ТАСС отбелязва, че според правителството на Германия една от главните причини за сегашната криза е размерът на държавния дълг на няколко държави от еврозоната. Затова според Берлин влизането в сила на 1 януари на Бюджетния пакт на ЕС ще помогне на страните от еврозоната да консолидират бюджетите си в дългосрочна перспектива и така една от главните причини за кризата, ще бъде отстранена.
Разработеният по инициатива на Германия и Франция Бюджетен пакт установява нови строги условия за бюджетна дисциплина.
Според тях структурният дефицит на държавния бюджет не бива да превишава 0,5 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) на съответната страна. За държавите с малък държавен дълг този таван може да бъде увеличен до 1 на сто от БВП, припомня ИТАР-ТАСС.