За нова вълна от съкращения предупредиха от Българската стопанска камара. Според анкета на организацията - всеки трети работодател възнамерява да освободи част от персонала си догодина. Едва осем процента от анкетираните смятат да назначават нови кадри, като основният дефицит е на висококвалифицирана работна ръка, коментира Божидар Данев от камарата.
51 процента от бизнеса възнамерява да запази нивото на трудовите възнаграждения, а 22 на сто от работодателите смятат да намаляват заплатите на работниците си.
Фирмите „гладни" за тесни специалисти, „сити" от администрация
От БСК сигнализираха, че има хроничен глад от тесни специалисти, най-вече от инженери. По думите на Божидар Данев - няма особена необходимост от административен персонал, въпреки че университетите „бълват" точно такива кадри. Няма нужда и от технически персонал - т.е. нискоквалифицирани кадри. От БСК са констатирали, че липсва дисциплина.
„Аз се ужасявам, когато всеки ден мина покрай строежите на метрото и видя, че в 8,30 часа никой не работи, а пушат цигари. А работният ден е започнал отдавна", коментира Данев.
Бизнесът - песимистичен, търси спасение в нови пазари и продукти
71 на сто от предприемачите смятат, че кризата ще се задълбочи, а 13 на сто са оптимистите. Едва 8 процента от работодателите очакват запазване на настоящото ниво, а останалите 7 процента се затрудняват да преценят каква ще бъде 2012 година. Бизнесът дава песимистични оценки и на 2011 г. 70 на сто от фирмите смятат, че се е влошило състоянието на бизнес средата. Основен показател за здравето на една икономика и качеството на бизнес средата са два основни показатели - ръст на инвестициите и отварянето на нови работни места
Около 34 на сто от предприемачите възнамеряват да предложат нови продукти/услуги на пазара, за да запазят бизнеса си, сочи още проучването на БСК. Стъпване на нови пазари пък планират 35 процента от компаниите. Относително малко мениджъри залагат на инвестиции в увеличаване на обема на производството и въвеждане на нови производствени мощности, отчита анкетата на БСК.
Между 30 и 50 на сто от предприемачите нямат яснота за бъдещите си планове, показва още анкетата на БСК. Всеки пети работодател ще преразгледа инвестиционната програма на компанията си.
Проблемите - решават се едни, появяват се други
Според Божидар Данев управляващите често създават нови деформации, когато се опитват да решат някои проблеми. Например - за да се реши проблемът с кражбите на скрап, са закривани предприятия.
Честите промени в административната среда също се отразява изключително лошо на бизнес средата, защото фирмите непрекъснато се срещат с промени и това създава проблеми. Регистрационните режими също са съществен проблем, допълват от БСК.
От работодателската организация определиха страната ни като „шампион по корупция". Всеки втори предприемач (51 - 57 на сто) е категоричен, че корупционните практики са се увеличили през 2011 г.
От БСК сигнализираха, че има много корупционни практики при обществените поръчки. От работодателската организация предложиха да се създаде регистър на спонсорите на администрацията и после да се направи съпоставка с фирмите, спечелели обществените поръчки. На въпрос - има ли картел при обществените поръчки, Сашо Дончев отговори: "Разбира се. Вие не смятате ли?".
От организацията сигнализираха, че се задълбочава и проблемът "кражба на бизнес".
Бизнесът почти не мисли за европроекти
70 процента от предприемачите, участвали в анкетата на БСК, не планират да работят по европейски проекти. Сред основните причини за това са липса на авансово финансиране и тежките административни процедури.
За сравнение - едва 13 процента от бизнеса планира да прави проекти, финансирани с европейски пари.
БСК: Функционирането на тристранката ли беше най-големият проблем?
Няма никакво съмнение, че Кодексът за социално осигуряване трябва да бъде ремонтиран, защото той не обслужва интересите на обществото и не улеснява отношенията между предприемачи и работници, категоричен бе от своя страна председателят на БСК Сашо Дончев.
„Политиците не намериха време да променят съществени текстове, но намериха време да променят текстовете, които засягат функционирането на тристранния съвет", допълни той.
Дончев бе категоричен, че промените не са насочени срещу БСК, но работодателската организация изразява принципното си несъгласие, защото е нужен по-широк диалог, а не затварянето му в по-малки формати. Дончев визира промените в Кодекса за социално осигуряване, с които Българската търговско-промишлена палата бе изключена от участие в тристранния съвет.
„Проблемите на обществото не могат да бъдат затваряни и обсъждани на регламентирани формати, а трябва да бъдат отворени за всички", допълни Сашо Дончев.
Много хубаво, не е на хубаво
Сашо Дончев направи анализ на възникването на кризата. По думите му проблемите са възникнали по време на поевтиняването на кредитите в годините на икономическия бум. Дончев бе категоричен, че проблемите се появяват, когато ресурсите станат много евтини. „Много хубаво, не е на хубаво. Винаги след икономически бум, следват проблеми и спадове", категоричен бе предприемачът.