Няма категоричен отговор и до момента дали около връщането на дворците, имотите и горите в Рила на Симеон Сакскобургготски, по-известни като “царските имоти”, е извършено престъпление, или не. Дебатът за царските имоти започва през 1998 година, когато с решение на Конституционния съд е отменен конфискационният закон от 1947 г. Оттогава за седем години на Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза са върнати седем имота, приблизителната стойност на които се изчислява на 170 млн. щатски долара: двореца "Врана" и 980 дка от общо прилежащите й 3 500 декара, ловната хижа "Саръгьол", къщата в град Баня, двореца "Царска Бистрица" и двореца "Ситняково" над Боровец, парцел 8 дка в кв. „Изток” в София и 16 563 декара гори в Рила.
На 23 януари 2001 г. със заповед на кмета Стефан Софиянски бившият премиер придобива двореца "Врана". На 28 декември 2004 г. със заповед на областния управител на Пловдив приключва процедурата по връщането на двореца "Баня". С решения на общинската служба "Земеделие и гори" – Самоков – съответно от 31 август 2000 г., 30 юни 2000 г. и 9 юли 2003 г. – бившият министър-председател получава 7362 дка в местностите "Бистрица", "Шахинското" и "Христакиев простор", 22 дка гори в землището на село Бели Искър и 4638 дка земи от горския фонд в землището на село Бели Искър в Рила планина.
Специалната парламентарна комисия за царските имоти констатира през август миналата година, че имотите са върнати без правно основание, защото липсва закон. Материалите и над 1000 документа, събрани от комисията, бяха внесени в прокуратурата. След 5-месечна проверка, прокуратурата образува две дела за царската реституция – на двореца “Царска Бистрица” и на двореца “Врана”. Повече от година от началото на прокурорските проверки обаче, прокуратурата все още няма отговор какви точно закононарушения са извършени по царските имоти, кой трябва да понесе наказателната отговорност за това и трябва ли реституцията им да се отмени. А връщането на 4521 декара повече гори, отколкото изобщо фамилията е притежавала, все още стои на етап проверка.
През 1998 г. Конституционният съд обяви за противоконституционен закона от 1947 г., с който са конфискувани в полза на държавата имотите на царете Фердиданд и Борис ІІІ. Още същата година при поредното си идване в България Симеон Втори посети имотите. На 6 октомври 1999 г. той обявяви, че ще дари парка на двореца “Врана” на софиянци и той ще стане достъпен за всички – това, което влезе като условие при връщането на Врана, и до момента не е изпълнено. Година по-късно по време на третото си посещение в България Симеон се среща с адвоката Асен Ошанов, който движи документацията по деактуването на царските имоти, и научава, че липсват важни документи. Въпреки това 2 месеца по-късно тогавашният столичен кмет Стефан Софиянски официално му връща Врана.
Едва 3 години по-късно се появиха първите публични коментари, като този на бившия вътрешен министър Йордан Соколов, че връщането на царските имоти е незаконно. Така първите сигнали за нарушения при царската реституция бяха внесени в прокуратурата още по времето на бившия обвинител №1 Никола Филчев. На 7 октомври 2003 г. от лидера на Националното сдружение на БЗНС Яне Янев внася в прокуратурата сигнал за нарушения при връщането на имотите на Симеон Сакскобургготски. Яне Янев тогава обяви, че сигналът е срещу премиера Симеон Сакскобургготски, министрите Милен Велчев и Мехмед Дикме и е за дворците "Царска Бистрица" и "Врана", къщата в село Баня, и 14 000 декара гори и ливади в Рила.
Независимо от това само след 2 месеца на 4 декември 2003 г. областният управител на Софийска област Олимпи Кътев обяви, че дворецът "Ситняково" в Рила е бил актуван на името на Симеон Сакскобургготски в края на ноември. С връщането на бившата ловна хижа на Фердинанд премиерът и сестра му Мария Луиза Хробок на практика си възстановиха собствеността над всички имоти около София, към които предявиха претенции през 2000 г. Още 2 месеца по-късно наследниците на някогашния собственик на „Чифлика Врана” хаджи Боне Петров – Тодорка и Цветан Хаджибоневи внесоха в Софийския градски съд жалба срещу заповедта, с която кметът Стефан Софиянски реституира парка и резиденцията "Врана" на Симеон.
Два дни след това, на 25 януари 2004 г. адвокатът им Атанас Железчев обяви, че нотариалният акт от 1928 г. на Фердинанд, с който е придобит имота "Врана" и въз основа на който той е върнат на Симеон Сакскобургготски, не е разписан от нотариус. Тогава Парламентарната група на „Коалиция за България” внесе в деловодството на парламента проекторешение за създаване на временна анкетна парламентарна комисия, която да извърши проверка на дейността на министри, областни управители, кметове и други държавни служители по царските имоти. На 13 февруари 2004 г. заместник-председателят на Народното събрание и на Парламентарната група на левицата Любен Корнезов призова Симеон Сакскобургготски „публично да се откаже от всякакви претенции върху българска земя и имоти в България”, а колегите му – да се спре процедурата по връщането на вещите и експлоатацията на горите, земеделските земи и ливади на бившите царе, докато собствеността им не бъде уредена със закон. Това и до момента не е направено.
На 8 юни 2004 г. Административно отделение на Софийския градски съд прекрати като недопустимо производството по делото за реституцията на парка "Врана" с мотив, че оспорваният административен акт е вътрешно-служебен и такива актове не пораждат права и задължения за физически и юридически лица, нито са документ за собственост. Затова те не могат да бъдат обжалвани от тях по съдебен ред, а подлежат на административен контрол. Такъв обаче и до момента не е извършен. Две седмици след това депутатите гласуваха да влезе в дневния ред на парламента законопроектът за мораториум върху разпореждането с реституираните недвижими имоти и движими вещи на семействата на бившите царе Фердинанд и Борис III и на техните наследници. Това обаче не се случи.
Вместо това областният управител Олимпи Кътев съобщи на 22 август 2004 г., че премиерът Симеон Сакскобургготски е обявил, че ще отстъпи безвъзмездно част от горите си в Царска Бистрица за изграждането на съоръженията в комплекса в “Супер Боровец”. На 30 януари 2006 г. депутатът Яне Янев, по това време главен секретар на новата партия "Ред, законност и справедливост", предупреди, че резиденцията "Царска Бистрица" на Боровец и още няколко владения са ипотекирани за 250 млн. евро в трезора на убития Емил Кюлев, а сделката я движат експерти от английската банка "Лемън Брадърс", приближени на Симеон и сина му Кирил. Целта била Симеон да се спаси от евентуален закон за отнемане на имотите му, сочи Янев.
На 15 март 2006 г. Народното събрание все пак създаде комисията за царските имоти с председател Пламен Ранчев. Комисията е със срок на действие един месец и се състои от 14 народни представители и още същия ден Върховната касационна прокуратура разпореди проверка за това как са върнати царските имоти. Докладът на комисията, гласуван от Народното събрание и внесен по решение на депутатите в прокуратурата, констатира, че дворецът "Ситняково" е възстановен на царете Фердинанд и Борис III на базата на документи за наследственост без да има документи за собственост. В Рила пък на Симеон са възстановени 16 500 дка, а установената собственост на Фердинанд и на Борис е била около 12 хиляди декара. Тоест, върнати са му 4521 декара повече. На 28 юни 2006 г. парламентът отказа да наложи мораториум на царските имоти основно с гласовете на БСП. А към доклада е добавена констатацията, че имотите са върнати без правно основание.
Събраните от комисията “Ранчев” документи показаха, че нотариалният акт от 12 септември 1928 г. за двореца “Врана”, с който Интендантството на цивилната листа на Борис III е придобило имота и въз основа на който той е върнат на сегашния премиер Симеон Сакскобургготски, няма подпис на нотариус, а от архива излиза акт със същия номер за друг имот. Там е посочено, че нотариус е Тодор Капитанов, но на раздадения документ липсва подписът му. Има подписите само на свидетелите Петър Талев и Коста Георгиев, които са удостоверили, че Интендантството владее имота още от времето на Фердинанд – т.е. повече от 20 години.
На 21 август 2006 г., 5 месеца след образуването на прокурорската проверка на царските имоти, заместник-главният прокурор Камен Ситнилски съобщи, че Софийската градска прокуратура ще образува две дела за реституцията на резиденция “Врана” и царските имоти в Самоковска община – „Бистрица”, „Саръгьол” и „Ситняково”, и разследването ще трябва да установи дали са извършени нарушения в процедурата и обема на върнатите имоти. След 2 дни, на 23 август 2006 г. делата са образувани. Още тогава според прокуратурата събраните предварителни данни сочели, че земите са били върнати в по-голям размер. Обвинителите отказаха да разкрият имената на хора от администрациите на София и областта, които ще бъдат привлечени по двете дела.
Според резултатите от разследването на Софийска градска и Софийска окръжна прокуратура на царските имоти, има основание да се разследват няколко длъжностни лица, работили по връщането им – двама служители от администрацията на Софийската областна управа, един от правната дирекция на Министерски съвет и председателя на поземлената комисия в Самоков. Още тогава прокуратурата анализираше дали има данни да се иска разследване и на бившия областен управител на София-област Олимпи Кътев и на бившия столичен кмет Стефан Софиянски, които са депутати, както и нотариус Росица Рашева, удостоверила връщането на двореца “Врана”.
Така едното образувано досъдебно производство за е за връщането на двореца “Врана” и е срещу виновни длъжностни лица от Столична община, които са нарушили и не изпълнили служебните си задължения, което е престъпление по служба по чл. 282, ал. 2 от Наказателния кодекс. Разследването се води от дознател от Столична дирекция на полицията. Второто досъдебно производство е за дворците “Царска Бистрица” и “Саръгьол” над Боровец и е срещу виновни длъжностни лица от Областна администрация – София-област, които са извършили нарушение и не са изпълнили служебните си задължения. Прокурорите са квалифицирали това като длъжностно престъпление по чл. 282, ал. 2 от НК. Разследването е възложено на дознател при Главна дирекция "Противодействие на престъпността, опазване на обществения ред и превенция".
Междувременно имаше и трета прокурорска проверка за царските имоти в Пловдивската окръжна прокуратура, но тя още през август миналата година приключи с мнение, че няма закононарушения около реституцията на къщата на Сакскобургготски в град Баня, Карловско. И до момента по нито едно от двете дела за закононарушенията при царската реституция няма нито един обвиняем, пък било и обикновен служител. Няма и произнасяне на прокуратурата по самите закононарушения и по отговорността за тях.
Докъде стигнаха делата и кога ще се появи резултат по тях, обяснява заместник-главният прокурор Камен Ситнилски:
За царските имоти са образувани две дела – едното е за имотите на Боровец, по-специално за „Царска Бистрица”, а другото е за „Врана”, освен това има една проверка, свързана с горите. Във връзка с двете разследвания бяха възложени експертизи. Едната вече е готова, от другата се отказахме, просто защото не е необходима. Експертизата, която пристигна вчера е по делото за имотите в „Царска Бистрица”. Експертизата е около 20-на страници, но наблюдаващите колеги още не се бяха запознали с нея.
Какъв тип е експертизата?
Смесена, мисля, че е техникоикономическа експертиза и касае в най-общи линии документалното съответствие на площите и на имотите, които са върнати, с фактическото съответствие. Тоест дали това, което е по документи, съответства на това, което в действителност е върнато на Симеон Сакскобургготски. Но тъй като това е сложна експертиза по всяка вероятност ще потърсим съдействието и колегиалната помощ на прокурорите от Върховната административна прокуратура при обсъждането на експертизата и нейните резултати.
Има ли повдигнати обвинения? Да очакваме ли имунитет на Олимпи Кътев по това дело?
Все още няма повдигнати обвинения и по това дело и по предишното.
Двете дела по кои текстове са образувани, за какви нарушения са?
Те са образувани срещу виновни длъжностни лица. Едното е това, което е за „”Врана” от кметството в София, а другото е срещу областната управа на София-област. И двете дела са образувани по член 282 за длъжностни престъпления.
Нотариус Росица Рашева, която беше върнала имотите визира ли се в някое от делата? Първоначално се говореше, че и срещу нея ще има дело.
Да, при обсъжданията се споменава, но не в качеството на обвиняем, както казах – до сега няма още обвиняеми и не мога да кажа каква ще бъде точно съдбата.
Какво точно се проверява от прокуратурата при връщането на 14-те хиляди декара готи на Симеон Сакскобургготски?
На Софийска окръжна прокуратура е възложена проверка във връзка с върнатите гори, но тя е наистина на етап въпрос, там нямаме образувано още досъдебно производство. Целта е да видим дали е налице съответствие между документалния израз на това, което трябва да се върне и фактически върнатите гори. Аз бих казал допълнително, че целта на прокуратурата е да установим дали има престъпления на длъжностни лица във връзка с връщането. Нашата цел не е гражданското правно основание за връщане, а да видим дали някой в цялата тая процедура по връщането не е извършил някакво престъпление.
А ако бъде установено такова, тогава ще възникнат ли основания да се търси разваляне на тези сделки за връщането?
Работата на прокуратурата е да види има престъпление. Ако в процеса на разследване или на проверки установим, че има нарушение, което не е от характера на престъпленията и ако са налице предпоставките на чл. 119 от закона съдебната власт, прокуратурата ще сезира по реда на надзора за законност съответните органи евентуално да отменят някои актове или да предприемат някои други действия в зависимост от констатацията. Тоест, ще реагираме с общонадзорни средства.
В какви средства виждате, че реално може да се произнесе прокуратурата?
Не искам да се обвързвам със срокове, но поне по делото, което е свързано с „Царска Бистрица” надявам се до около месец и половина – два, до началото на лятото да приключи.

2 часа
Украйна: Спирането на огъня е основна предпоставка за преговорите за мир с Русия
Външното министерство на Украйна заяви, че спирането на огъня е основна предпоставка ...
4 часа
В събота метрото ще работи с нормално разписание
В събота, 17 май, „Метрополитен“ ЕАД ще работи с нормално разписание за неработни ...
4 часа
Затварят участъци от магистрала „Струма“
От 19 май - понеделник, ще започнат поетапни ремонтни дейности в участъци от АМ "Струма“ ...
5 часа
Доналд Тръмп: Тейлър Суифт вече не е секси
Президентът Доналд Тръмп използва свободното си време на борда на Air Force One в петък, ...
5 часа
Болницата в Кочани изнемогва, липсва персонал за рехабилитация на пострадалите в „Пулс“
Ситуацията в Многопрофилната болница в Кочани е извънредна след завръщането на по-голямата ...
Късна овулация: как да я разпознаем и как влияе на зачеването?
Късна или забавена овулация е овулация, която настъпва след 21-ия ден от менструалния цикъл. Овулацията ...
6 часа
Йотова: Признавам правото на президента да защити Конституцията
Признавам правото на президента да защити Конституцията, отправеният въпрос срещу ...
6 часа
Влак удари паркиран автомобил в София
Влак удари неправилно паркиран автомобил в столичния квартал „Факултета“, съобщиха от ...
7 часа
Свърши мандатът на Сюзън Фалатко в посолството на САЩ в България
В края на своята мисия в България, временно управляващият Посолството г-жа Сюзън Фалатко ...
7 часа
Въвеждат организация на движението в неделя заради „Като две капки вода“
Въвеждат организация на движението във връзка с провеждането на концерта „Като две ...
8 часа
Две кататрофи затрудниха движението по магистрала „Хемус“
Две катастрофи на "Хемус" затрудниха движението по автомагистралата този следобед.
Единият ...
8 часа
Избраха състава и ръководството на постоянните парламентарни делегации към международни организации
Депутатите избраха състава и ръководството на постоянните парламентарни делегации ...
8 часа
Русия е доволна от преговорите с Украйна в Истанбул, готова е да продължи дискусиите
Водачът на руската делегация на мирните преговори с Украйна в Истанбул Владимир Медински ...
8 часа
Премиерът Росен Желязков проведе разговори с европейски лидери в Тирана
Министър-председателят Росен Желязков проведе поредица от срещи с лидери на европейски ...
8 часа
Тръмп стана дядо за 11-и път, дъщеря му Тифани роди момченце
Президентът на САЩ Доналд Тръмп стана дядо за 11 път в четвъртък, след като дъщеря му ...
8 часа
След преговорите в Турция: Зеленски и европейските лидери са говорили с Тръмп
Президентите на Украйна и Франция Володимир Зеленски и Еманюел Макрон, германският ...
8 часа
Катастрофи затрудняват движението през Прохода на Републиката
Заради разлято дизелово гориво по пътното платно е затруднено движението в Прохода ...
8 часа
Заловиха ало измамник, лъгал жертвите си, че е служител на МВР
50-годишен извършител на телефонни измами е заловен в района на Контролно-пропускателен ...
9 часа
Вучич заяви, че не е имало фалшификация при изготвянето на проекта на Тръмп и Къшнър за изграждане на хотел в Белград
Сръбският президент Александър Вучич опроверга възникналите съмнения, че има забавяне ...
9 часа
Тежка катастрофа в столичния квартал „Люлин“ (СНИМКИ)
Тежка катастрофа в столичния квартал „Люлин“ стана в пиковите часове в петък. На кадри ...
9 часа
Бургас посрещна първите туристи от Германия (СНИМКИ)
Летище Бургас очаква ръст в броя на пътниците от Германия през този летен сезон с около ...
9 часа
Пеевски прие още две общини в стратегията за „Ново начало за развитие на регионите“
Лидерът на ДПС и ПГ на ДПС - НОВО НАЧАЛО Делян Пеевски се срещна с кметовете на община ...
9 часа
Международни експерти ще обучават продуценти в Перник
Две водещи световни платформи за обучение и подкрепа на таланти, професионално ангажирани ...
9 часа
Двойките на Залия и Деян, Ивелина и Герман и Ники и Цецо ще се борят за победата в „Един за друг“ тази вечер
Три двойки ще излязат във финална битка в най-позитивното любовно риалити “Един за ...
9 часа
Кредит в лева, но ще го връщате в евро: Какво трябва да знаете?
Ако сте изтеглили кредит в лева, но еврото през това време бъде въведено - ще връщате ...
9 часа
НС реши: Домакинствата остават на регулирания пазар на ток за неопределено време
Домакинствата остават на регулирания пазар на ток за неопределено време, реши окончателно ...
9 часа
Оставиха в ареста сирийци, държали в плен и малтретирали 12 дни двойка в Харманлийско (СНИМКИ)
Окръжният съд в Хасково определи мярка за неотклонение "задържане под стража" спрямо ...
10 часа
Служителите на градския транспорт в София подготвят подписка за безсрочни стачни действия
Служителите на градския транспорт в София събират подписи за изготвянето на подписка ...
10 часа
МВнР с предупреждение към българите в Гърция
Националната метеорологична служба на Гърция издаде предупреждение за лоши метеорологични ...
10 часа
С тръби от миналия век: На прага на водна криза ли е България
Над 60% са загубите на вода във водоснабдителните системи за ВиК операторите, като основна ...
10 часа
Финализираха стратегическите документи за бъдещата детска болница у нас
Стратегическите документи, които са основополагащи за изграждането на Националната ...
10 часа
Намериха мъртъв шведски дипломат, заподозрян в шпионаж
Шведски дипломат, арестуван през уикенда в Стокхолм по обвинения в шпионаж и освободен ...
10 часа
Шофьор блъсна жена на пешеходна пътека в Разград
34-годишен шофьор блъсна 47-годишна жена в Разград, съобщиха от полицията.
Сигналът ...
10 часа
Камион катастрофира в тунел „Мало Бучино“ в посока София, движението се отклонява
Товарен автомобил е катастрофирал в тунел „Мало Бучино“ в посока София, съобщиха ...
11 часа
Гуцанов гарантира - няма да има пенсионна реформа, а надграждане на пенсионната система
Няма да има пенсионна реформа, а надграждане на пенсионната система. Това каза министърът ...
11 часа
16 години затвор за полицай, причинил смъртта на момче по време на протестите в Истанбул през 2013 г.
Турският касационен съд, висшият апелативен съд на Турция, е потвърдил днес присъдата ...
11 часа
Освободиха от ареста българите, обвинени в сводничество в Гърция
Трите лица, обвинени в експлоатация на 28-годишна колумбийка против волята ѝ в публичен ...
11 часа
Жестока катастрофа край Харманли: Загинал е младеж, дете е с опасност за живота
20-годишен младеж загина, а други двама са ранени при тежка катастрофа на магистрала ...
11 часа
„Възраждане“: Президентът ни послуша
От "Възраждане" приветстваха решението на държавния глава Румен Радев да сезира Конституционния ...
11 часа
ДПС-ДПС поиска председателски съвет заради разпределението на депутатите в постоянните международни делегации
"Движение, права и свободи“-ДПС поиска в декларация свикване на председателски съвет, ...
11 часа
Очаквани ветровит уикенд: Обявен е жълт код в половин България (КАРТА)
Жълт код за бурен вятър в 17 области у нас е обявен от Националният институт по метеорология ...