Как да не станем жертва на крадци по време на празниците
Как да не станем жертва на крадци по време на празниците / снимки: Sofia Photo Agency

Последната „Афера” за тази година е посветена на това как по време на празниците да не станете жертва на измамници или крадци. Защото според неофициални данни на полицията всяка година около големите празници у нас се активизират над 5 хиляди джебчии, които атакуват големите градове. Според непотвърдена информация, печалбата само на един от на клановете от един такъв празник е близо милион.

В същото време в дните преди празници се активизират и телефонните измамници у нас. По празниците повечето хора са приготвили средства за подаръци и са готови да ги дадат без проблем, стига да помогнат на свой близък изпаднал в беда.

В последния месец например жертвите на телефонните измами са над 100 в цялата страна. Според полицията обаче, не е изключено бройката да е още по-голяма, но измамените да предпочитат просто да не подават сигнал. Третият начин да ви оставят без пари по Коледа е направо да ви ги изтеглят от картата заради миг невнимание от ваша страна. Такива случаи също са стотици у нас, като най-активни измамниците стават именно по празници.

Засилени проверки срещу проститутки, джебчии и просяци започва полицията всяка година преди идващите коледни и новогодишни празници. Според МВР преди празниците стотици бандити, обирджии и рекетьори се активизират, като числеността им нараства правопропорционално на броя на хората, пазаруващи по магазините. Само за седмица средно са ограбвани над 20 души. Според статистика на полицията през 2005 г. е бе заловена и най-малката джебчийка - момиченце на 4 години. Джебчийските кланове работят по схемата "три в едно" - кражби, проституция, просия. Ако бизнесът с платена любов не вървял, се насочвали към джебчийството. Ако и то не потръгнело, тогава започвали с просията. И докато за едни това е начин на оцеляване, то за другите си е занаят. Преди време социални работници откриват на улицата майка, използваща 10-месечното си бебе за просия.

Полицаи, пожелали анонимност, разказват пред Дарик, че през 2005 г. след поредица специализирани акции летните и зимните ни курорти бяха прочистени от безпризорни и джебчии. Така през 2005 г. бе отчетено и намаление на броя на джебчийските кражби у нас.

Само година по-късно обаче, кражбата на вещи и портфейли се завърна като професия в пълния си размер. Причината за това е основно действията на полицията в няколко европейски държави, като Австрия например, които изгониха стотици български деца и жени, занимаващи се с джебчийство.

Така например още в края на 2004-та и началото на 2005 г. от Австрия са изгонени над 3000 български джебчии. По неофициални данни над половината от тях са от три региона – Врачанско, Пазарджишко и Варненско. Върнатите у нас са предимно деца, повечето от които са професионални крадци и сега действат в големите магазини на Варна и София.

През септември 2004 г. австрийски съд осъжда 18-годишна българка да не стъпва на територията на Европейския съюз до 3-хилядната година. Байсе е циганка джебчийка, задържана над 30 пъти за кражби. Всеки път е пускана, защото се представя за 13-годишна и властите нямат право да я арестуват и съдят. Не носи документи, които да покажат истинската й възраст. Затова полицията ползва хитрост - чрез доклад на съдебен лекар се доказва, че е поне на 16 години. Така вече може да започне разследване, а с помощта на българската полиция се изяснява, че дори е надхвърлила 18 години.

Всъщност този случай е само малък щрих от цялата история, свързана с български крадци в Европа. И то не само в Австрия, а и в Италия, Швейцария, Чехия, Англия. Преди време преди българската полиция да се заеме с проблема, само в Австрия са засечени 540 българчета за по-малко от 11 месеца. Всяко едно от децата е задържано в полицията 20-30 пъти.

Дневният минимум на един български джебчия е около 350 евро. В чужбина сънародниците ни успяват да се свържат с китайци и турци, които държат евтини хотели в покрайнините за невероятната сума от 10 евро на стая, в която спят четирима души. Иначе в България, босовете на циганските кланове живеят в къщи-палати, в които домашни прислужнички са българки, разказват полицаи.

Добре дошло за ромските джебчии в чужбина е и това, че според законите в повечето европейски държави - ако детето е малолетно, полицията също няма почти никакви права. Полицаите могат само да приберат джебчиите, да разговарят с тях за половин час и да ги пуснат.

Клановете знаят това и често карат децата да лъжат поголовно – и да се представят се с чужди имена и твърдят, че са под 14 години. Паспортите им държат възрастните тартори на бандите. Често се извършва и фалшификация на документите.

Още в България, когато родителите вадят паспорт на детето, се договарят с други роми и вземат снимката на тяхното. Така се вписват имената на истинското дете, но се слага фотографията на другото. Има и друг вариант - детето се извежда от страната от някой роднина с нотариално заверено разрешение от родителите. Те са го продали. Тарифата е около 2000 евро.

Според полицията джебчийските кланове у нас започват обучението на децата в кражби още от най-ранна възраст. Децата са оставяни без храна цели дни и седмици, като единственият начин да оживеят е да крадат храна или пари. След седмица-две обучение 6-7-годишните момчета и момичета са давани на по-старшите в йерархията – така наречените десетници. Това са предимно жени, които отговарят за по 8-9 деца. Тяхната задача е да разведат децата в големите градове и да им покажат местата за просия или кражби. След два-три дни разходки децата се оставят на улицата в големия град, като от тях се изискват определен брой вещи или пари. Ако малките джебчии не успеят да изпълнят задачата, следват строги наказания – често бой и оставяне без храна с дни. Полицаи разказаха пред Дарик, че в няколко клана има практика да се реже единият пръст на джебчиите, докато са малки. Така по-лесно могат да бъркат в джобовете на туристи и минувачи.

Всъщност сред циганските общности у нас има цели родове, които винаги са се занимавали с джебчийство. При тях децата от малки са изучавани да пребъркват незабелязано по джобовете на минувачите. В миналото джебчиите основно са били мъже, но днес за това се използват главно деца и момичета, които се оказват значително по-сръчни в този занаят. Сега мъжете са начело на клановете, които взимат задигнатото от дребните крадци. Които и най-често попадат в затвора. Много от циганските родове не смятат за престъпление джебчийството, твърдят от полицията.

При една малка част от циганите - може би не повече от 5-6 процента, изключително от скитащите и сега техните внуци по отдавнашна традиция и старовремски цигански морал дребната кражба, измамата не само не се е смятала за престъпление, а обратното - на тях се гледа като на достойнство и чест. Когато са продавали момичета при брак, цената, определяла от това доколко невестата е опитна и сръчна крадла, смее ли и доколко гадае

Друг основен фактор в уличните кражби у нас, които стават масово явление около Коледа и Нова година, са така наречените гастролиращи джебчии – предимно румънци. През 2006 година са разкрити 30 престъпления с 38 извършители, като в съучастие са извършени шест престъпления. Сред най-често извършваните престъпни деяния са джебчийските кражби и кражбите от магазини, следват измамите и опитите за продажба на фалшиво злато.

От полицията съветват хората да бъдат внимателни, особено когато пътуват и ги спре чужденец с молба за помощ, или когато пазаруват в магазини, намиращи се в бензиностанции близо до магистралите и пътищата у нас.

Чуйте съветите на главен инспектор Красимир Зарев от Главната дирекция на полицията пред Дарик за това как да се пазите, за да не станете жертва на кражба или измама преди Коледа!

Кражбите са най-големият проблем у нас и в чужбина преди и по време на Коледните и новогодишните празници. Освен да се пазите на улицата и в магазина, докато пазарувате, добре е ако отивате да празнувате някъде навън, да заключите добре жилището си, както и да не оставяте отворени прозорци и врати на терасите. Просто защото празниците са любимото време за действие на бандите за апартаментни кражби. И така докато се веселите някъде на воля, има вариант някой да ви отмъкне телевизора или домашното видео. Макар че излиза доста скъпо, от МВР съветват, ако имате възможност, да сложите допълнителна врата на входа или алармена система. Това едва ли ще спре крадците, но поне шансът да бъдат видени от съседи, докато влизат е по-голям, твърдят полицаи.