Вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин заминава за САЩ начело на правителствена делегация за участие в 61-та редовна сесия на Общото събрание ООН в Ню Йорк.
На 22 септември министър Калфин ще направи изказване пред Общото събрание на ООН. Сред акцентите по време на посещението му е участието в срещите на външните министри на страните от ЕС и НАТО.
Заедно с колегите си от ЕС българският външен министър ще разговаря с държавния секретар на САЩ Кондолиза Райс и с министъра на външните работи на Русия Сергей Лавров. В рамките на среща на страните от Балканския регион министър Калфин ще се срещне и с постоянния пратеник на ООН за Косово Марти Ахтисаари.
Програмата на българския външен министър включва участие и в други многостранни форуми, сред които Срещата на високо равнище на ООН по проблемите на най-слабо развитите държави, среща на Общността на демокрациите и вечеря на министрите от Движението на франкофонията.
Калфин ще бъде гост на традиционния прием, даван от президента на САЩ Джордж Буш за делегациите в сесията на Общото събрание на ООН. Заедно с останалите ръководители на делегации той е поканен на обяд с генералния секретар на ООН Кофи Анан.
Програмата на Ивайло Калфин предвижда още прием по случай 22 септември – Деня на Независимостта на България, лекция в Kennedy School of Government към Харвардския университет в Бостън и брифинг за представители на Асоциацията на чуждестранните журналисти, акредитирани в САЩ.